board logo
kartalyapiproje
7 years ago
merhabalar.öncelikle tüm meslektaşlarıma hayırlı işler iyi çalışmalar.

Şöyle bir sorum olacak.

STA4CAD'de döşeme menüsünde plak yön opsiyonu bulunmakta. daha önce yaptığım projelerimde plak yön opsiyonuna herhangi bir tanımlama yapmadan döşemelerimi oluşturuyordum.

Fakat bir arkadaşımın döşemelerin tek yönlü yada öift yönlü döşeme oluşuna göre plak yönü tanımlamak gerektiğini söyledi.

Ben programın döşemelerin tek yönlü mü yoksa çift yönlü mü çalıştığını kendisinin saptadığını düşünerek herhangi bir tanımlama girmiyordum.

Özetle;

plak döşemeleri tanımlarken, plak yön opsiyonunu (x yönü,y yönü veya her iki yönde) tanımlama yapmamız gerekiyor mu?

Bilgi sahibi arkadaşlarım, abilerim cevap yazarsa çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim;

hayırlı ramazanlar

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
7 years ago
Plak Döşemelerde uzun kenar kısa kenarın 2 katından fazla ise tek yönlü döşeme olur ve döşeme yönü kısa doğrultuda kabul edilir. Asmolen döşemelerde düşündüğünüz (genellikle uzun yönde) nervür yönü, döşeme yönünüzü belirlemenize yardımcı olacaktır. Diğer durumlarda döşeme yönünü her iki yönde de alabilirsiniz (yani, 0).
guraykose
7 years ago
Konsollar tek yönlü döşemelerdir yükünün tamamını bağlı olduğu taşıyıcı kirişe aktardığı için konsol döşemeler iki değil tek yönlüdür 0 (sıfır) alınmaz bağlı kirişe dik yön seçilir ki, konsol mesnet donatısı gerektiği gibi çizilsin