ziya atar
5 years ago
Programın ilk test versiyonu yayınlandı. İlk test versiyonu ile sta4cad analiz menüsünü kullanarak betonarme bir modelin analizini workshop a yaptırabilirsiniz.

Ve bu sonuçları opsiyonel olarak mevcut sonuç ekranından veya entegre edilmiş workshop penceresinden inceleyebilirsiniz.

Test versiyonu olduğu için kesinlikle sadece test amaçlı kullanın.

İzleyeceginiz adımlar

https://dotnet.microsoft.com/download/thank-you/net472  linkten net framework 4.7.2 indirip kurun. Bilgisayarınız güncel ve düzenli güncelleme yapıyorsanız zaten çoktan kurulmuş durumdadır.

2)STA4CAD programını güncelleyin. Tarihin 02.01.2019 veya daha yeni olması gereklidir.

3)STA4CAD i yönetici olarak çalıştırın. STAWorkshop ı kurmak için sta4cad ana ekranında staworkshop butonuna basın. Güncelleme-kurulum otomatik başlayacaktır

4)Kurulumdan sonra herhangi bir projede opsiyonlar kısmından çözüm motoru olarak staworkshop ı seçin.

5)Analiz devam ederken sonlu eleman analiz kısmında workshop çözüm ekranı görünecektir.

6)Analiz sonrası Yapı Analiz Sonuçları ekranında workshop a ait sonuçlar gelecektir. Opsiyonel olarak sunulan kısımdan sonuçları görmek için resimde işsratlenen butona basın.

guraykose
5 years ago
workshoptest1.png

Click to View Image130 View(s)

guraykose
5 years ago
workshoptest2.png

Click to View Image226 View(s)

ziya atar
5 years ago
Evet güray bey sonraki aşamalardan biride çelik sistemin eklenmesi. Bu adapte edilmiş durumda ancak betonarme modele çelik sistemi workshopta eklediniz. Betonarme model değişirse ne olacak gibi bazı ince hususlar üzerinde çalışıyoruz.

İlk etabta betonarme modelin analiz edilmeside çok önemli. Tüm verinin tüm opsiyonların tüm yüklerin herşeyin eksizsiz alınması gerekiyor. workshopta yapılan çözüm sta4cad ten tamamen bağımsız bu yüzden ufak farklar dışında çözülen modellerin aynı sonuçları vermesi gerekiyor ve tüm herşeyin alınması gerekiyor.

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
sta sorun.jpg

Click to View Image48 View(s)

Merhabalar,

Öncelikle elinize sağlık.

Güncelleme işlemleri için ilk etapta net framework 4.7.2 hatası veriyordu. Daha sonra paylaştığınız linkten indirip kurduk ve bu sorun halledildi.

Fakat diğer bahsedilen diğer adımları yapmama rağmen ekteki hata çıkmakta ve güncelleme işlemi yarıda kalmaktadır.

Ne yapmam gerektiği hususunda yardımcı olursanız memnun olurum.

İyi çalışmalar.

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
sta1.jpg

Click to View Image64 View(s)

Ekteki ayarlardan işaretli seçimi yaptıktan sonra güncelleme sorunu halledilmiştir.

mehmetaydin
5 years ago
Originally Posted by: HAYRİ 

sta1.jpg

Click to View Image64 View(s)

Ekteki ayarlardan işaretli seçimi yaptıktan sonra güncelleme sorunu halledilmiştir.

Sizin bahsettiğinizi yaptım ancak bende durum hala aynı. wsupdater çalışmayı durdurdu hatası alıyorum.

ziya atar
5 years ago
Sorun yaşayanlar kullandıkları işletim sistemi örneğin windows 7 service pack 1 gibi bilgi verebilirse daha iyi olur.

workshop için desteklenen işletim sistemleri (64 bit işletim sistemi önerilir)

Windows Server 2016 (sürüm 1709)

Windows 10 Yıldönümü Güncelleştirmesi (sürüm 1607) (x 86 ve x64)

Windows 10 oluşturucuları Güncelleştirmesi (sürüm 1703) (x 86 ve x64)

Windows 10 Sonbahar oluşturucuları Güncelleştirmesi (sürüm 1709) (x 86 ve x64)

Windows Server 2012 R2 (x 64)

Windows 8.1 (x86 ve x64)

Itanium tabanlı sistemler için Windows Server 2012 (x 64)

Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 (x 64)

Windows 7 Service Pack 1 (x86 ve x64)

www.sta4.net/workshop/wsupdater.exe bu linkten kurulum ve güncelleme dosyasının son halini indirin ve C:\STA4V14\Workshop klasörüne kopyalayın.

sta4cad başka bir dizindeyse o dizin içindeki Workshop isimli klasörün içine kopyalayın ve çalıştırın.

Hala sorun yaşayanlar bizi ararlarsa uzaktan bağlantıyla soruna daha iyi bakabiliriz.

Mesut akca
5 years ago
STA-Workshop ile düşey titreşim periyotları ile deprem analizi yapmak istiyorum düşey elastik tasarım spektrumu eğrisini oluşturdum ama devamını yapamadım düşey deprem analizini nasıl yapabilirim ?
ziya atar
5 years ago
1)Proje opsiyonlarından çözüm motoru olarak sta workshop ı seçin.

2)Modeli kayıt edin ve analiz yapın

3)Analiz sonrası resimdeki yerden workshop butonuna basıp workshop arayüzünü açın.

4)Resimde işaretlediğim yerden modal analizlerden en sonuncusunu seçin. En son yapılan modal analiz düşey deprem için yapılan modal analizdir.

Modal analizlerin binanın tümü sadece bodrum üstü düşey kütleler için modal analiz şeklinde isimlendirilmesi lazım.

Şuan içi bu isimler yazmıyor. Önümüzdeki test güncellemesinde bunlar düzelecektir.

Düşey modal analizi seçtikten sonra bu menünün alt kısmından mod şekillerini görebilirsiniz. Deprem yönetmeliği titreşime göre eleman bazında modal analiz istiyor ancak burada tüm binanın birlikte

düşey modlarını görebilirsiniz. Bu analizde yatay kütlelerde eklenmiş durumda bu yüzden ilk sırada kütle katılımı yatayta olan modlar gelebilir. Düşey kütle katılımı büyük modları bulup bakabilirsiniz.

5)Deprem yükleri için Deprem z ye bakın. Birisi yönetmelikte bulunan ölü yükün belirli oranda çarpımı şeklinde diğeri ise modal analiz sonucu oluşan deprem yüküdür.

Son olarak workshop ın test aşamasında olduğunu hatırlatmak istiyorum.

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Merhabalar;

* STA WORKSHOP indirme işlemini STA4 anasayfa ikonundan yapmaya çalıştım, hata verdi (EK-1)

* Exe dosyası olarak indirip "Yönetici Olarak Çalıştır" sisteminden kurmaya çalıştım; Hata verdi (EK-2).

* Hata ekranında "Kapat" ikonunu tıklayarak yok saydım (zaten Net Framework programı yüklü-Sta ilgili sayfadan indirilip kurulmuş) yükledi.

* Ana sayfa ikonundan açmaya çalıştım; yine EK-1 deki hata çıktı.

* "Sta Yapı Bilgi Girişi" bölümü, "Opsiyonlar" bölümünden Sta Workshop' u seçmeye çalıştım (EK-3); seçilmedi.

Sorun ne olabilir?

NOT: STA4 ile ilgili hemen her yüklememizde EK-2 deki hata çıkmaktadır. Bunun kalıcı çözümü nedir.

Bilgisayar özelliklerim EK-4 deki gibidir.

İyi çalışmalar.

EK-1.jpg

Click to View Image37 View(s)

EK-2.jpg

Click to View Image37 View(s)

EK-3.jpg

Click to View Image40 View(s)

EK-4.jpg

Click to View Image40 View(s)

ziya atar
5 years ago
Öncelikli olarak sta workshop için net framework 4.7.2 kurulu olması gerekiyor. Sayfanın başındaki linkten indirip kurun.

Ek2 deki bir hata değil net framework 4.7.1 bilgisayarınızda kurulu olduğu için tekrar kurmuyor bunu söylüyor.

Sayfanın başındaki linkten net framework 4.7.2 indirip kurduktan sonra ana sayfa ikonundan kurmayı tekrar deneyin.

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Teşekkür ederiz Ziya bey,

Bilgisayardan anlayan birisi vasıtasıyla Sta Workshop yüklemesi sorununu çözdük. Fakat İstinat programı (iskele programını bilemiyorum) bu işlemlerle güncellenemedi V.1.7.6.8 sürümünde kaldı. İstinat ve İskele için yüklemelerin ayrı olduğu bir indirme linki var mı?

Teşekkür ederiz.

ziya atar
5 years ago
http://www.sta4.net/staupdate.aspx 

istinatın 2018 güncellemesi henüz yayınlanmdı.

http://staforum.sta4.net/default.aspx?g=posts&t=949  bu adresten henüz yayınlanmamış 2018 sürümünü indirip deneyebilirsiniz.

Murat
  • Murat
  • 69.6% (Friendly)
  • Member
4 years ago
Ziya bey

Program çok enteresan olmuş. Hepinizin ellerine sağlık.

Workshop ile ilgili bir tanıtım videosu hazırlıyormusunuz?

Daha önce Steel de BA bina üzerine tanımladığımız bir çelik katı Workshop a çağırıyorum ama analiz yaptıramıyorum.

Sanırım Steel e aldığım BA modül analiz opsiyonunda Workshop seçilmemiş.

Sta dan importla alınan Workshop çalışması içine Steel dende eş zamanlı proje açabilirmiyiz. (Birleştirmek)

Daha önce Steel de yapılmış çeliği BA Kopyala Yapıştır yapacakmıyız?

Aynı proje için Workshop çalışma performansı nedense Steel den çok yavaş. Yapmamız gereken bir işlem mi var ?

İyi çalışmalar

ziya atar
4 years ago
Kullanımla ilgili bazı dökümanlar hazırlayacağız.

http://www.staforum.sta4.net/posts/t1087-Surum-1-STA4Cad-Celik-Beton-birlikte-cozum  burada birlikte çözüm yöntemi var.

1)Yapacağınız işlem yukarıdaki linkteki gibi yeni bir sta4cad modeli oluştur butonuna basın. Sizden mevcut sta4cad modelini isteyecek seçin ve açın.

2)Sonra betonarmenin üstüne çelik modeli girin veya mevcut bir stasteel modelini ekleyin. stasteel modeli eklendikten sonra kaydedip çıkıyorsunuz

Yukarıdaki linkte model ekleme ile ilgili kısım işaretlenmiş durumda.

Program a model eklemesi yaptığınızda yapı ağacını en alt kısmında seçim gurupları kısmında eklenen modelleri gurup olarak tutucaktır. çift tıklayıp eklenmiş çelik modelin

tümünü seçip ihtiyaç varsa taşıma işlemini yapabilirsiniz.

3)sta4cad de bu ilk olarak seçtiğiniz sta4cad modelini açıp analiz motoru olarak workshop ı seçip analiz ettirin analiz sonucunda çelik beton birlikte çözüm sonucu karşınıza gelecektir.

Performansla ilgili olarak yavaş olan kısım neresi. Grafik vs vs. modelide yollarsanız inceleyebiliriz.

mdr
  • mdr
  • 58% (Neutral)
  • Member
4 years ago
Selamlar Ziya Atar bey

-Workshop'da, sta4cad modeli ile stasteel modelini birleştirip,sta4cad'e aktarıp analiz etmek istiyorum.Workshop'da, sta4cad modelini çağırıyorum fakat stasteel modeli import komutu çalışmıyor program mantığını anlayamadık.

-Workshop'da, sta4cad modelini çağırıp çelik kısımlarını modelledikten sonra, sta4cad de modeli açtığımızda çelik kısım görünmüyor, sta4cad modeli içinde betonarme kısmı revize etmek olacak iş değil gibi.Ben şahsen Workshop mantığını ve gereğini anlayabilmiş değilim, bunun yerine müdail yerli ve yabancı programlar gibi üç program kullanmak yerine, en azından sta4cadde de çelik kısımları da modelleyebilsek daha iyi olmazmıydı yada bu yolda planlarmı var. teşekkürler iyiçalışmalar

ziya atar
4 years ago
Merhaba,

1)stasteel modelini almakta sorunu şu şekilde yaşamış olabilirsiniz. Tahminen herhangi bir komutta açılan pencereyi kapattığınızda bu pencere kapalı kalıyor. Bu yüzden stasteel modeli al dediğinizde menüyü göremiyor olabilirsiniz. stasteel den farklı olarak

tüm pencere ayarları saklı tutuluyor. Yani bir pencereyi kapttaığınızda o pencere kapalı kalıyor. Resimdeki şekilde editör pencresini açın ve işlemi tekrar deneyin. Bir sonraki güncellemede pencere kapalıysa ve bir makro çalışırsa pencere otomatik olarak açılacak. Özet olarak özellik penceresini açın. Kapatmış olabilirsiniz. Bu yüzdende editör görünmüyor olabilir.

2)sta4cad modeline bir çelik yapıyı bağladığınızda sta4cad in veri girişinde bu çelik kısmı göremezsiniz. workshop ile analiz yaptırdığınızda analiz esnasında iki model birleştirilir ve analiz buna göre yapılır. Analiz sonucunda hem sta4cad de hemde workshoıp sonuç kısmında tüm modeli görebilirsiniz.

3)workshop mantık ve amaç olarak çok büyük betonarme yapıların hızlı bir şekilde analiz işlemleriniz tamamlanması ve betonarme modele çeliğide ekleyerek betonarme tasarımını doğru şekilde yapmak.

İleriye yönelik bu kapsamda planlarımız var. workshop ı bu konuda ilk adım olarak değerlendirebilirsiniz. stasteel deki tüm altyapıyı sta4cad e eklemek veya sta4cad deki tüm altyapıyı stasteel e eklemek zaman alan bir işlem. örneğin stasteelde zaten çelik beton ahsap vs vs karışık tüm sistemleri modelleyebiliyorsunuz ancak betonarme tasarım henüz hazır değil. sta4cad deki 20 30 yıllık bir birikimi yazılımsal olarak farklı bir platforma almak zaman isteyen bir konu. Aynı şekilde stasteel deki yapıyı stac4ad e almakta aynı şekilde.