ziya atar
4 years ago
Döşemelerinde tüm yapı ile meshlenip çözülmesi için ekteki resimdeki seçimi yapmanız gerekiyor.

Tüm projelerde değil. Yönetmelik bazı durumlarda zorunlu tutuyor. Ancak önerim tüm modellerde bu şekilde analiz yapmanız.

Mesut akca
4 years ago
Tüm kartlar için uyguladığımız düşey deprem yükünün oluşturduğu ötelemelerini nereden öğrenebiliriz tek tek üzerinden mi bakmamız gerekiyor .
ziya atar
4 years ago
Originally Posted by: Mesut akca 

Tüm kartlar için uyguladığımız düşey deprem yükünün oluşturduğu ötelemelerini nereden öğrenebiliriz tek tek üzerinden mi bakmamız gerekiyor .

Yatay depremde katlar için ortalama bir yatay ötelenme bulunur. Bu şekildede bazı kontroller yapılır. Burulma düzensizliği, göreli kat ötelemsi vs vs.

Düşey depremde yönetmeliğin bu şekilde istediği bir bilgi yok. Zaten düşey yükler altında kat bir bütün olarak hareket etmez açıklığı fazla olan kısımlar düşeyde daha fazla deplasman yapar.

Deplasmanını merak ettiğiniz noktaya şekil değiştirme kısmından bakabilirsiniz.

hulusi4292
4 years ago
Hocam kolay gelsin sta da 1000mesh ve 1000nokta hatası alıyorum çözümü nedir acaba birim mesh genişliğini değiştirdim 2.5 yaptım fakat hala hata veriyor sebebi ne olabilir
ziya atar
4 years ago
Bu tarz bir uyarıyı demo program kullanıyorsanız alırsınız . Demo sürüm kullanıyorsanız daha ufak bir projede deneme yapın. Tam sürümde bu şekilde bir sınırlama yok.