insmuhz
  • insmuhz
  • 58% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a year ago
2018 deprem yönetmeliğinde düşey hatılların duvaraltı temelinden sonra 60fi kadar filiz bırakılmasını söylüyor.Bizim yapılarımızda subasman perdesi mutlaka oluyor.Yığma yapı modellerken her ne kadar kotlara dikkat etsemde düşey hatıl filizleri subasman perdesinin içerisinde kalıyor.Projenin yerine aplikasyonunda da subasman perde betonu dökülmeden düşey hatılların kat boyu bağlanması şartı ile bu eksiklik bir nebzede olasa giderilmeye çalışılsa da projede filiz boylarının subasman perdesinin üzerine çıkması için ne yapmak gerekir.
follower
a year ago
Düşey hatılı kolon olarak girdiğinizde program filizini hem ayrı hemde hatıl uzerınden vermektedir.

1.png

Click to View Image20 View(s)

insmuhz
  • insmuhz
  • 58% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a year ago
Sizin attığınız bu boy kesit doğru mu sizce.Kolon boyu çok kısa kalmış gibi. 
follower
a year ago
Ben olay anlaşılsın dıye bir model olusturdum temel hatılı yıkseklıgı ve kat yuksekiği mımarı projenızden alacaksınız ama sorunuz cevabı boyle oluyor

Genelde 70 cm ıle 100 cm arasında temel hatılı oluyor kat yukseklıgı 3 m oluyor dolayısıyla hesap kurtardıgı surece sıkıntı olmaz

2.png

Click to View Image23 View(s)

follower
a year ago
Benım anlamdığım sız dusey hatılı nasıl modelledızkı perde ıcınde kalmıs
insmuhz
  • insmuhz
  • 58% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a year ago
yığma duvar ve düşey hatıl boy kesiti.JPG

Click to View Image32 View(s)

Bende düşey hatılı betonarme kolon olarak tanımlıyorum.Duvarları da panel olarak girip yığma duvar malzemesi tanımlıyorum.

follower
a year ago
filiz.png

Click to View Image5 View(s)

Sizde büyük ihtimalle bu ayar kapali
insmuhz
  • insmuhz
  • 58% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a year ago
Onuda açmıştım daha öncesinden ama yinede aynı sonuç çıkıyor ortaya.Betonarme binada sıkıntı yok onda kolon filizleri yönetmelik şartlarına uygun şekilde ama yığma binalarda öyle olmuyor.
follower
a year ago
Söylediniz gibi yigma binada temel hatili tanimlanmis surekli temelde kolon filizini program ustten vermiyor.

Sadece yukarida gosterdigim gibi sayet temel hatili tanimlanmis surekli temelde sadece kolon varsa ustten veriyor

Aklima temel hatili yerine bag kirisi tanimlamak geldi ondada kolon temel filizi alttan vermektedir.

Bu sorun gundeme gelmiski cizim bolumunde bag kirisi ustunden bindirme ikonu konulmus ancak dediginiz gibi sadece betonarme kolon olan temel hatilli surekli temelde calisip yigmada galiba guncellenmemis.

Bence mail atarzaniz duzeltirler

Selamlar