emrahnikbay
4 years ago
Merhabalar TBDY2018 ile ilgili birkaç sorum olacak.

1) Eski yönetmeliğe göre kenetlenme boyunu 75Ø alıyorduk şimdi yeni yönetmeliğe baktığımda 7.3.3.2 maddesinde min 40Ø olacak deniyor. Burada bir yanlışım var mı?

2) Ekte yer alan projeyi statik bürodaki arkadaşlar inceleyip şöyle bir düzeltme istediler;

"S01, S02, S03 elemanlarının tevzileri (gövde enine donatıları) perde uç bölgesi düşey donatılarının iç tarafından geçecek şekilde veya tevziler perde düşey donatılarının iç kısmına alınmalı."

Ancak TBDY2018 Perde Uç Bölgesi bölümlerini (7.6.2 ile 7.6.5 arası) okuduğumda benim çıkardığım sonuç;

7.6.4'e göre "Yatay gövde donatılarının uçlarında kanca kullanılmazsa, bu donatılar boyuna gövde donatılarının iç tarafında kalacak şekilde düzenlenecek, bindirmeli ek boyunca en az altı adet boyuna gövde donatısı bulunacak, bindirmeli ek bölgesindeki boyuna gövde donatılarının arasındaki yatay uzaklık 200 mm'yi aşmayacaktır."

Bu maddeye göre kanca kullandığım için donatıların dıştan geçmesinde bir sakınca olmadığını düşünüyorum ki yönetmelikte Şekil 7.11 de verilenlerin hangi durumlarda kullanılacağı ile ilgili bir kısıtlama göremedim. Eksik olduğum bir yer var mıdır?

SERVET KABIL STATIK 10.07.2019.rar (3,918kb) downloaded 56 time(s).

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
4 years ago
Merhaba

1. Eski Yönetmelikte 3.3.3.3 de yine min 40Ø ifadesi geçmekteydi ( ben mi yanlış anladım acaba )

2. Kontrol arkadaşlar resimde paylaştığım kısmı dikkate alarak belki böyle bir yorumda bulundu. 7.6.4 de belirttiğiniz yorum çıkıyor. Bence konuşup izah edebilirsiniz. Hepimiz yönetmeliği anlamaya çalışıyoruz.

İyi Çalışmalar.

6.png

Click to View Image74 View(s)