Hilal Göçen
3 years ago
sta1.PNG

Click to View Image247 View(s)

mimari.PNG

Click to View Image212 View(s)

https://yadi.sk/d/duHIr2PAAO8W0w 

https://yadi.sk/d/dvsEtu3nIjVnlA 

Merhaba, şimdiye kadar en fazla 2 katlı bina çözümlemeleri yaptım bu aldığım ilk büyük projem yıl sonuna yetiştirmem gerekiyor acil yardıma ihtiyacım var! Kuşatılmış kolon hatalarımı çözemiyorum kolonları çok büyütmem isteniyor buda benim mimarimi etkiliyor kiriş genişliğini artırdım hata sayım arttı. İlk çözümlememde daha fazla hata almıştım bu aşamaya kadar beton sınıfımı c25 den c30 yaptım 50 lik kirişlerimi 60 lık yaptım. Çıkmalardaki kiriş genişliğimi 30 luk yapıp denedim o zamanda iyi sonuç alamadım. asansör ışıklık kenarlarını poligon tanımlamak yerine perdeyemi çevirmem iyi olur? x yönüde rijitliğim fazla y yönüne perdeler ekledim. Nasıl bir yol izleyebilirim çözümlememe yardımcı olabilir misiniz?

guraykose
3 years ago
Hilal hanım iyi akşamlar,

dataları indirdim,

bölgeniz kuzey anadolu fay hattına çok yakın olduğundan ivme katsayıları çok yüksek, bu yüzden kurmuş olduğunuz taşıyıcı sistem oldukça yetersiz, hele ki 3 cephede çerçeve oluşumu ilk kat hariç tamamlanmıyor,

Gereken rijitlik artırıcı değişiklikleri yapmama rağmen yetersizlikler azaldı ama devam ediyor. sistem değişikliklerini denemek gerek.

G.Köse

guraykose
3 years ago
Tekrar iyi geceler,

sistem değişikliğini denedim, revize ettiğim düşey elemanlar ile yeni model çalışıyor, sadece duvar yüklerini eklemek kaldı,

guraykose
3 years ago
2020-12-24_analiz2.png

Click to View Image126 View(s)

2020-12-24_analiz1.png

Click to View Image135 View(s)

guraykose
3 years ago
Hilal hanım babası ve proje sahibi (tanıdık çıktı) bugün ziyaretime geldiler, kirişli sistemde yapılan değişiklikler ile çözüme ulaştık kiriş siz modele gerek kalmadı
utkudurgut
3 years ago
Originally Posted by: guraykose 

2020-12-24_analiz2.png

Click to View Image126 View(s)

2020-12-24_analiz1.png

Click to View Image135 View(s)

Güray Bey artık mantar fiktif kiriş tanımlaması yapılmadan kirişsiz döşeme çözebiliyor muyuz?

Teşekkürler

guraykose
3 years ago
döşeme yük aktarımı kırılma çizgileri ile yapılan ve döşemelerin analize dahil edilmeyip sonsuz rijit kabul edildiği çözümlerde

fiktif kirişlere ihtiyaç vardı, ancak şimdi döşemelerin modele dahil edildiği, birlite analiizin yapıldığı yarı rijit çözümlerde esasen gerek yok,

lakin, mesnet bandı oluşturmak, bu bölgelerdeki etkilere göre donatılandırma yapmak isterseniz fiktif kiriş yapabilirsiniz, yapmadığınızda döşeme sonlu eleman zorlanma ve kesit tesirlerine göre donatılandırma yapılacaktır.

(son çalıştığım kendi projemde kirişsiz döşeme sistemi ve mesnet bantlarından fiktif kirişleri atarak donatılandırmayı tercih ettim).

G.Köse