atalanmustafa
3 years ago
Belediyede kontrolü yapılan projemde resimde kırmızı ok ile gösterdiğim yönde kiriş sürekliliği olmadığı için çerçeve sistemi oluşmadığı, ya kiriş tanımlanması gerektiği ya da sonlu elemanlar yöntemi ile döşemeler esnek diyafram olarak seçilip analiz yapılması gerektiği söylendi. Kiriş ile geçmek istemediğimden sonlu elemanlar yöntem ile çözüm yapmak istedim lakin analiz kısmında bu hesap yöntemini bulamadım. Aynı şekilde döşemeleri nasıl esnek diyafram olarak hesap yapacağımı da bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

suat kaymak.png

Click to View Image96 View(s)

Boza
  • Boza
  • 76% (Friendly)
  • Advanced Member
3 years ago
Merhaba, Programın model bilgi girişi içinde genel sekmesinin altında bulunan opsiyonlar (resimde 1 ile gösterilen yer) butonuna basınca gelen menüde analiz türünün nasıl yapılacağını seçebilirsin. Modelindeki gibi basit yapılar için Sta-Fea3d opsiyonunu seçmen yeterli olur, eğer karmaşık ve büyük bir modelin varsa bu durumda Sta-Workshop sonlu eleman analiz motorunu kullana bilirsin. Her iki durumda da program söz konusu yapının döşeme rijitliğini otomatik olarak azaltır.

İyi çalışmalar.

sonlu_eleman_analiz_opsiyonu.png

Click to View Image105 View(s)