nefoxy
  • nefoxy
  • 52.6% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a year ago
Merhabaar proje çizimide yeniyim ekteki projeyi inceleyerek veri girişinde vs hatam var mı bilgi verirseniz belirtilen kiriş sehim yetersizliğini nasıl giderebileceğimi söylerseniz sevinirim.  19parsel2.ST4 (144kb) downloaded 10 time(s).
Muratt
  • Muratt
  • 88.60001% (Honored)
  • Advanced Member
a year ago
Merhabalar;

Başlangıcında olduğunuz yeni yolun size hayırlı olmasını diliyorum,

Projenize baktım,(çözüm yaptırmadan size 1-2 hususta bilgi vermek isterim,

1-Mimarlar binaya hiç kolon koymadan yapı tasarlamak ister,bir tane bile sarkan kiriş görmek istemezler(abartarak söylüyorum ama maalesef böyle)o yüzden kesitlerin ne olması gerektiği ve nasıl olması gerektiğine diz karar vermelisiniz.

yaklaşık 9 mt açıklığı olan kirişi 45 cm yüksekliğinde yapmak üzerinde düşünülmesi gerek

2-en üst kat saçakla beraber 3.61 mt koonsoıl boyuna ulaşmışsınız ve kirişleriniz H=36 cm çözüm sonucu sehim yetersiz sonucunu almanız kuvvetle muhtemel gözden geçirmenizi öneriririm.

3-2 .bodrum katta altta kiriş olan açıklığın üstünde perde elaman tanımlamışsınız(gözden geçirin) gerekiyorsa üst katıda kirişe çevirin,

Netice olarak size tavsiyem mimari bizi sınırlar mertebesinde bağlayabilir ama taşıyıcı elemanların dizaynı ve sorumluluğu sizde olduğunu bilerek gerekli kesitleri seçmekten korkmayın,lave kolon koymanız gerekiyorsa mimardan talep edin,

umarım yardımcı olabilmilmişimdir,

3.JPG

Click to View Image14 View(s)

2.JPG

Click to View Image13 View(s)

1.JPG

Click to View Image14 View(s)

Netice olaa

nefoxy
  • nefoxy
  • 52.6% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a year ago
Murat Bey İlginiz, geri dönüşünüz ve temennileriniz  için çok teşekkürler. Çözüm önerileriniz varsa mutlaka öğrenmek isterim.
Muratt
  • Muratt
  • 88.60001% (Honored)
  • Advanced Member
a year ago
en basitinden şöyle düşünün  

image.png

Click to View Image30 View(s)

deplasman hangi unsurlara bağlı ve deplasmanı düşürmek için hangi parametrelerle oynamalısınız,

veya

image.png

Click to View Image41 View(s)

kuşatılmış kolon kontrolu hangi parametrelerde yapılıyor incelerseniz doğru sonuca ulaşacaksınız...