KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member Topic Starter
5 years ago
1.png

Click to View Image104 View(s)

2.png

Click to View Image110 View(s)

4.png

Click to View Image110 View(s)

3.png

Click to View Image108 View(s)

Öncelikle herkese iyi çalışmalar.

1. görselde gördüğünüz gibi kare işine alınan yerleri seçmediğimde Mdev/Mo=0.78(2. görsel) çıkıyor. Seçdiğimde ise 3. görselde gördüğüz gibi FEA3D'yi tıklamadığımda Mdev/Mo=0.51 çıkıyor. Tıkladığımda ise 0.71 (4. görsel) çıkıyor. Bir de 1. Görselde ki sarı kutucuk içerisindeki analiz seçeneklerini seçip seçmemenin ne gibi avantajları var. Yorumlarınız bekliyorum.

ziya atar
5 years ago
sta-Fea3d tüm sistemi sonlu elemanla meshleyerek çözüm yapıyorsunuz. Perde poligon kolon(yapılabiliyorsa) ve tüm döşemeler sonlu eleman ağıyla meshlenerek çözülüyor.

Seçmediğiniz zaman kat döşemleri rijit diyafram olarak çözülüyor. Perdeler sonlu eleman ağıyla meshlenmiyor.

Sonuç farkı bundan kaynaklı. Siz Sta-Fea3d seçerek analiz yaptığınızda program tüm sistemi sonlu eleman ağıyla meshleyerek çözüyor. Bunun yanında rijit diyaframlı modelide çözüyor.

Bu yüzden iki ayrı model için iki ayrı sonuç var. Yeni deprem yönetmeliği tüm sistemi sonlu eleman ağıyla çözseniz bile rijit diyafram mantığıyla bazı kontrolleri yapmanızı istiyor.

3 ve 4 resimlerindeki seçenekler bunlar. Bunlara basarak rijit diyaframlı ve sonlu eleman ağıyla çözülmüş model arasından geçiş yapıyorsunuz.

Sta-Fea3d seçeneğini bazı durumlarda seçmeniz zorunlu. Yeni deprem yönetmeliği bunu zorunlu tutuyor. Önerim bu seçeneği seçerek analiz yapmanız yönünde.

Sta-Workshop ise çelik betonarme entegrasyonu için geliştirilen alternatif bir sonlu eleman çözüm motoru. Şuan test aşamasında. Rapor entegrasyonu henüz sağlanmadığı için bu değerler çok alakasız gelebilir veya hiç gelmeyebilir.

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
Yorumuz için teşekkür ederim.
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
2.png

Click to View Image101 View(s)

1.png

Click to View Image120 View(s)

Peki bunların farklı olmasının sebebi ne? Yapı bilgi girişinde bakarsan alamıyorum o yapı davranış katsayısını fakat raporda alabildiğimi görüyorum.

fuat
  • fuat
  • 65.2% (Friendly)
  • Member
5 years ago
Originally Posted by: ziya atar 

sta-Fea3d tüm sistemi sonlu elemanla meshleyerek çözüm yapıyorsunuz. Perde poligon kolon(yapılabiliyorsa) ve tüm döşemeler sonlu eleman ağıyla meshlenerek çözülüyor.

Seçmediğiniz zaman kat döşemleri rijit diyafram olarak çözülüyor. Perdeler sonlu eleman ağıyla meshlenmiyor.

Sonuç farkı bundan kaynaklı. Siz Sta-Fea3d seçerek analiz yaptığınızda program tüm sistemi sonlu eleman ağıyla meshleyerek çözüyor. Bunun yanında rijit diyaframlı modelide çözüyor.

Bu yüzden iki ayrı model için iki ayrı sonuç var. Yeni deprem yönetmeliği tüm sistemi sonlu eleman ağıyla çözseniz bile rijit diyafram mantığıyla bazı kontrolleri yapmanızı istiyor.

3 ve 4 resimlerindeki seçenekler bunlar. Bunlara basarak rijit diyaframlı ve sonlu eleman ağıyla çözülmüş model arasından geçiş yapıyorsunuz.

Sta-Fea3d seçeneğini bazı durumlarda seçmeniz zorunlu. Yeni deprem yönetmeliği bunu zorunlu tutuyor. Önerim bu seçeneği seçerek analiz yapmanız yönünde.

Sta-Workshop ise çelik betonarme entegrasyonu için geliştirilen alternatif bir sonlu eleman çözüm motoru. Şuan test aşamasında. Rapor entegrasyonu henüz sağlanmadığı için bu değerler çok alakasız gelebilir veya hiç gelmeyebilir.

Bu tarz bilgilerin olduğu genel bir tanıtım içeren eğitim videosu ya da stav14 handbook şeklinde programa bir bilgilendirme güncellemesi gelmesi herkes için en faydalısı olacağını düşünüyorum. Biz buradan görüp öğreniyoruz fakat program sahiplerinin tümüne hitap etmesi açısından update şeklinde indirilen dokümanlar arasına girmesi iyi olacaktır.