board logo
Posted by: alioğlutika - June 19, 2020 5:15:33 AM
Merhaba, Kafama takılan 2 soru var. Yardımcı olursanız sevinirim. 1) TS498 de kapalı çıkmaların hareketli yük hesap değeri hakkında bir şartını göremiyorum. Bu yüzden bende duvar yüklerini yükledikten sonra çoğu zaman 2KN/m2 olarak yüklüyorum. Kapalı çıkma 2 m yi geçerse yükümü 3.5KN/m2 alıyorum. Ama belediye tüm kapalı çıkmalarıma duvar yükleri min 3.5 veya 5 KN/m2 yüklememi istiyor. Bende yönetmeliğe göre böyle bir zorunluluğun olmadığını öne sürüyorum. Ama araya müteahhit vs giriyor proje çabuk onaylansın diye fazla tartışamıyoruz. 2) STA4CAD kullanıyorum . Program döşeme kenarlarına 20 cmlik nervür kiriş tanımlamasına rağmen belediye yine bana konsollarda min 25/32 lik alın kirişi dönmemi şart koşuyor. Yukarda bahsettiğim sorularımın yönetmelikte yeri var mıdır? Var ise hangi yönetmelikte hangi maddesinde? Teşekkürler.

Posted by: Necati Yürük - August 12, 2020 5:01:25 AM
Kapalı çıkmalarda özel bir yük şartı yoktur.Kullanım amacına bağlı olarak yük verilir.Üzerinde ayrıca bölme duvarı varsa 0.350 t/m2 alınır.Normal olarak 0.200 t/m2 dir.Balkon ise 0.500 t/m2 dir. Çerçeve oluşturmayan,yani kolonlara bağlanmayan kirişlerde genişlik şartı yoktur.Basit kirişlerdir.TBDY. 7.4.1.d