board logo
Posted by: guraykose - June 22, 2016 9:11:02 AM
Sayın Sta4cad kullanıcıları, Malumunuz yeni deprem yönetmeliğinin taslağı yayınlandı, görünen o ki, döşemelerinde analiz modele katılması gündemde, sonlu eleman model ağını hazır kütüphane kullanmadan, tamamen yerel çözümler ile oluşturan sta4cad, gerek döşemeleri, gerekse panelleri sonlu eleman ağı ile oluşturup modele dahil etme çalışmalarına devam etmektedir. Şuan yazılımına devam edilen 14 versiyon başta bu imkan olmak üzere birçok yenilik ve güzellikle biz kullanıcıları memnun edeceğinden emin olabilirsiniz, şu kadarını söyleyeyim, daha da fazlası için şaşırmaya hazır olun.. Güray KÖSE

Posted by: myilmaz28 - June 23, 2016 2:23:44 AM
yalnız yeni deprem yönetmeliği bu yıl içinde yayınlanacak fakat sta güncellemeyi 2017 yılında yapacaksa aradaki süreç nasıl olacak ? yani proje parametreleri değişecekse stada bunlar olacak mı ?

Posted by: Gökhan Aydemir - June 23, 2016 2:42:51 AM
1 yıl kadar geçiş süresi hakkı veriliyor diye biliyorum ..

Posted by: melih - June 25, 2016 11:25:06 AM
Taslak yönetmelikteki bir çok yenilik yazılımcılara da büyük değişiklikleri zorunlu kılıyor. Bu doğrultuda V.14 için benim beklentimde büyük. -Özellikle yıllardır Sta içindeki A2-A3 düzensizlik hesabı artık yetersiz kalacak ve döşemelerin sonlu elemanlar ile modellenmesi bu tür yapılarda zorunlu hale gelecek. Bu tür bir hesap şekli Probinada çok eskiden beri var sanırım ve bunun eklenmesi geç bile kaldı diyebiliriz. Hatta döşemesi bulunmayan ve bina türü olamayan yapılarında modellenmesi güzel olur. -Yakın zamanda Stasteel programını da edinme fırsatım oldu. Program geliştirme aşamasında ve kendi içinde komple çelik yapı modellemeleri için güzel ancak Sta4cad ile entegre olmaması çok büyük eksiklik. Şuan probibna ve idestatik betonarme yazılımları içerisinde tamamen entegre çelik+ betonarme yapı modelleme imkanı veriyor. En azından birleşim hesaplarını ve çizimleri stasteele aktararak yapısal modellemeyi ise sta4cad içinde yapabildiğimiz Yani sta4 cad içinde hem çelik hem beton yapı elemanlarının olduğu şekilde modelleme imkanı olursa çok güzel olacak. Özellikle sta4cad içinde olması önemli stasteel den betonarme çözüm yapmasını beklemek bu formatı ile biraz zor gözüküyor. Ayrıca stasteel için kritik burkulma yüke dayalı basınç eleman tasarımı bazı modellerde yakınsama problemi yarattığından klasik k katsayısına bağlı basınç hesabı opsiyonel olarak konulursa faydalı olur diye düşünüyorum. - Deprem hesabının seçimi ve diğer tasarım parametrelerinin yeni versiyonda taslak yönetmelikle birlikte uyumlu olacağını düşünüyorum. Performansa dayalı tasarım biraz daha etkili olacak.