board logo
Posted by: MGates - January 31, 2019 1:38:56 AM
Ekte paylaştığım 3 katlı asmolen yapıda R'yi süneklik düzeyi sınırlı çerçeveli ve perdeli yapı olarak seçiyorum. Ancak Mdev/Mo=0 uyarısı verip perde koymamı şart koşuyor. Bu durumda illa perde koymak mecburiyetinde miyiz? Perde koyduğumda ise Perde-Plak Deprem yükü transfer yetersizliği sıkıntı oluyor. Perde-Plak Deprem yükü transferi konusunda ne yapabiliriz? Ayrıca ''BKS>1 & DTS=3,4 & Sds>0.50 koşulu, dişli döşemeli yapılar x'' uyarısı da veriyor. Bu uyarı için ne yapabilirim? [attach]1023[/attach] [attach]1024[/attach]

Posted by: KSel - January 31, 2019 3:22:37 AM
Merhabalar, Çünkü DTS=3,4 olan yerlerde sadece perdesiz asmolen çözebilirsin. Muhtemelen sen DTS=1 ya da 2 bölgesindesin.Eğer asmolen çözmek zorundaysanız Mdev/mo oranın 0.75 üzerinde olmalı. Yani devrilme momentlerinin %75'ini perdeler ile karşılamalısın. Perde-Plak Deprem yükü transferi hatasını çözmen konusunda da benim bildiğim 3 seçenek var. --Döşeme kalınlığını artırabilirsin. --Döşemenin yük aktardığı kiriş derinliğini arttırmalısın. --bunları yapamıyorsan o hatayı aldığın perdenin rijitliğini azaltman gerekiyor.

Posted by: MGates - January 31, 2019 3:38:32 AM
Cevap için teşekkür ederim. Projemi ekteki şekilde revize ettim ''BKS>1 & DTS=3,4 & Sds>0.50 koşulu, dişli döşemeli yapılar x'' uyarısı mevcut bunun hakkında ne diyebilirsiniz? [attach]1025[/attach]

Posted by: MEHMET GÖKÇE - January 31, 2019 5:28:22 AM
Yapınız DTS=1 olması nedeniyle TBDY 2018 madde 4.3.4.3 gereği, (4.3) sağlanacak şekilde her iki yönde perde gerekli.

Posted by: KSel - February 1, 2019 6:44:45 AM
Bu şekilde çözemezsiniz. Dediğim gibi DTS=1 desiniz bu sebeple asmolen çözecekseniz perdeli çözmelisiniz. Deprem raporunda gördüğünüz Mdev/Mo oranı X vey Y doğrultusunda 0.75 i geçmek zorunda. Zaten siz 0.75 oranını sağladığınızda; boşluklu perdeli çözdüyseniz R=6 , boşluksuz perdeli çözdüyseniz R=5 alabileceksiniz. Not: tbdy 2018'e göre perdenin kısa kenarının uzun kenarına oranı 1/6 olmalı.