board logo
Koray
  • Koray
  • 57.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
6 years ago
Arkadaşlar daireler arasında kot farkı var. temeli dolgunun üstüne koymamak için temelde kot farkı yapmak istemedim. bu arada oluşan kot farkını perde ile çevirmeme gerek varmı? bağ kirişi dönsem doğru çözüm olurmu? sonuçta perdenin içinide toprak dolduracam.

st.jpg

Click to View Image144 View(s)

st2.jpg

Click to View Image144 View(s)

guraykose
6 years ago
Kot farkı oluşturan bölgeyi subasman katı olarak tanımlayın, dış akslarda perde tanımlayın ki deprem tesirlerine katkı yapsın, iç bölgede de duvar olan akslarda perde kullanın, radye temel yapacaksanız dolgu ağırlığını ek yük olarak verin.

G.Köse

Koray
  • Koray
  • 57.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
6 years ago

Kot farkı oluşturan bölgeyi subasman katı olarak tanımlayın, dış akslarda perde tanımlayın ki deprem tesirlerine katkı yapsın, iç bölgede de duvar olan akslarda perde kullanın, radye temel yapacaksanız dolgu ağırlığını ek yük olarak verin.

G.Köse

Originally Posted by: guraykose 

Güray bey cevap için teşekkür ederim. ben projeyi yanlış algıladım tasarımı değiştirdim ama sıkıntım devam ediyor.

sürekli temelin üstüne perde tanımlayamadım. perdeyi nasıl gireceğim? perdeye toprak yükünü eklemeye gerek varmı?

st3.jpg

Click to View Image169 View(s)

st4.jpg

Click to View Image172 View(s)

guraykose
6 years ago
Telefondan yazıyorum yarın ofisten cevap vermeğe çalışırım
guraykose
6 years ago
Yinede cevap vereyim mütemadi kiriş data girişinde subasman hatıl data girişi var oradan halledeceksiniz aynı yerden temel kiriş üzerine dolgudan oluşacak ek yükleri de girmelisiniz.
guraykose
6 years ago
Subasman bolgesi yüksekliği 1.5 metreden fazla ise bu bölgeyi ayrı bir kat gibi girmenizi tavsiye ediyorum
guraykose
6 years ago
Tercihiniz bu yonde olursa subasman hatili degil dogrudan bodrum perdesi modelleyin.
Koray
  • Koray
  • 57.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
6 years ago

Tercihiniz bu yonde olursa subasman hatili degil dogrudan bodrum perdesi modelleyin.

Originally Posted by: guraykose 

Perdem 2m ayri kat giricem teşekkür ederim.