board logo
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member Topic Starter
6 years ago
Merhabalar. Şuan çalıştığım proje üzerinde son kat hariç tüm katlarda aynı kolonda aynı donatıları görüyorum. Fakat son katta aynı kolonda daha fazxla donatı gösteriyor. Sizce sebebi ne olur değerli düşüncelerinizi bekliyorum. İyi günler
c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
dosyayı paylaşabilir misiniz?
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
6 years ago
  Au.rar (2,926kb) downloaded 82 time(s). Buyrun.
c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
Merhaba, modelinizi de inceledim ama bahsettiğiniz üst kattaki fazla donatıları göremedim. gözümden mi kaçtı acaba ekran görüntüsü atabilir misiniz. Bende tüm kolonlar aynı donatı olarak göründü.
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
6 years ago
1. normal kat.png

Click to View Image178 View(s)

2. normal kat.png

Click to View Image168 View(s)

zemin kat.png

Click to View Image164 View(s)

yüklediğim fotoğraflarda kolon aplikasyon planlarında görüldüğü gibi zemin, 1. normal katta aynı kolonda aynı donatılar var. Fakat 2. normal katda (yani en üst kat) aynı kolonda donatı fazla.
c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
a4.png

Click to View Image107 View(s)

zaten azaltmıyor mu en üst katta, başlık bölgelerini küçültüp. alt kat (30,576) , üst kat(29,592)

🤔

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
6 years ago
Haklsınız programa bakıldığında donatı alanında bir azalma var.
Adsiz.png

Click to View Image158 View(s)

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
aslında donatı sayısındaki artış gövde bölgesinin büyümesinden kaynaklı mecburi bir artış. gövde bölgesinde min donatı aralığı 25cm aklımda kaldı. o yüzden mecburi bir artışa gidiyor diye düşündüm. Sadece sesli düşünüyorum. deprem yönetmeliğini inceledikten sonra sonra dönüş yaparım. Tam anlamıyla izah edebilecek olan olursa da seviniriz. Herkese iyi çalışmalar.
atalanmustafa
6 years ago
Perde min başlık bölgesi lu uzunluğu alt katlarda 50cm iken üst katta 25cm olmuş. Lu değerini alt kattaki değer olan 50cm yaparsan sorunun ortadan kalkar diye düşünüyorum. Ben perdelerde lu değerinin 50cm den az olmaması gerektiğini düşünüyorum.