board logo
emrezengin
  • emrezengin
  • 65.2% (Friendly)
  • Member Topic Starter
8 years ago
Türkiye’de İlk Çelik Yapılar Yönetmeliği Yayımlandı

Çelik Yapılar Yönetmeliği, Türk Yapısal Çelik Derneği’nin 2006 yılından itibaren süren çalışmaları sonunda, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin desteğiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 4 Şubat 2016 tarihinde yayımlandı. Yönetmelik 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girecek.

Türkiye’de ilk defa hazırlanan Çelik Yapılar Yönetmeliği 4 Şubat 2016 tarih ve 29614 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmak suretiyle resmiyet kazandı. Çelik Yapılar Yönetmeliği (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/02/20160204-2.htm ) bağlantısından indirilebilmektedir.

ziya atar
8 years ago
Öncelik olarak STASteel ec3 standartına tam uyumlu hale getirilecektir.
Boza
  • Boza
  • 76% (Friendly)
  • Advanced Member
8 years ago
Ziya bey, EC3 için hedeflenen bir tarih var mı?
ziya atar
8 years ago
Ec3 ile ilgili bir çok tasarım mevcut programda eklenmiş durumda.
HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
"ÇELİK YAPILARIN TASARIM, HESAP VE YAPIM ESASLARINA DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK"

15.02.2018 Tarih ve 30333 (Mükerrer) Sayılı Resmi Gazete' de yayımlandı.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180215M1-4.htm 

* Yönemtmelikte hangi değişiklikler yapılmıştır?

* Yapılan değişiklikler StaSteel' e eklenmiş midir?

* Daha yeni yeni anlaşılmaya çalışılan bir Yönetmeliği değiştirmenin amacı nedir?

ziya atar
6 years ago
* Yönemtmelikte hangi değişiklikler yapılmıştır?

Yönetmelik tamamen değişti. Kıyaslarsak bir çok fark vardır (ts648 e göre)

* Yapılan değişiklikler StaSteel' e eklenmiş midir?

Şuan için sadece Ec3 e göre tasarım yapılmaktadır.

* Daha yeni yeni anlaşılmaya çalışılan bir Yönetmeliği değiştirmenin amacı nedir?

Mevcutta ts648 vardı. Çok eksik ve yetersiz durumdaydı. Bu yüzden zaten projeler genelde avrupa ve amerikan standartlarında yapılıyordu.

Bu kapsamda yeni çelik yönetmeliğiniz çıkması iyi oldu. Ec3 standartı türkçeye çevrildi ve ülkemizde kabul ediliyor.

Yeni çelik yönetmeliğide AISC nin birebir türkçeye çevrilip adına yeni çelik yönetmeliği denmiş hali.

Kişisel görüşüm olarak belirtmek istediğim bir husus.

internette :

"Yapısal çelik sektöründe mevcut olarak kullanılan TS648 1980 ve TDY 2007 yönetmeliklerinin yetersiz kaldığı ciddi boyutlarda hissediliyordu. Bu bağlamda yeni çelik yapılar yönetmeliği çalışmalarında 2006 yılında başlandı ve 10 yıl süren çalışmalar sonucunda 2016 yılında sektör yeni yönetmeliğine kavuştu"

gibi yazılar görüyorum.

Benim incelediğim yeni çelik yönetmeliği AISC nin nokta virgül türkçeye çevrilmiş özet hali. Tüm ekler vs çevrilmemiş eklenmemiş. Sadece Türkiye deprem standartına atıflar var.

Yeni çelik yönetmeliğinin çıkması güzel bir şey ve gerekliydi. Ancak uzun çalışmalar sonucu üretilmiş çıkarılmış bir yönetmelik değil. ismine yeni çelik yönetmeliği diyerek AISC yi

çelik tasarım yönetmeliği olarak kabul etmiş olduk.

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
Ziya bey,

Bizler 2016 da yayınlanan Yönetmeliği inceleyip anlamaya çalışırken bugünkü (15.02.2018 Tarih 30333 mükerrer) Resmi Gazete' de Yönetmelikle ilgili değişiklik yayınlandı.

Yönetmeliğin ilk hali ile bugün yayınlanan durumu arasında bir fark var mı diye öğrenmek istemiştim.

Yani;

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.22822&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=%C3%A7elik 

ile

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180215.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180215.htm 

İyi çalışmalar.

ziya atar
6 years ago
inceleme fırsatım olmadı.Ancak büyük değişimler olduğunu sanmıyorum. Bazı düzeltme veya eklemeler olabilir.

yönetmelik çıktığında ANSI/AISC 360-16 taslak halindeydi bazı değişiklikler var. Bunlar yansıtıldımı bilemiyorum

Ancak AISc tabanlı olduğu için büyük bir fark yoktur. Bu yüzden bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Kerim
  • Kerim
  • 63.4% (Friendly)
  • Member
6 years ago
Ziya bey Merhaba ,

Programımızın Gelişimi ve sizin özverili çalışmalarınızdan son derece memnunuz.

Bilmek istediğim konular

1- Geliştireceğiniz Yeni versiyon ile birlikte sonuç olarak yayınlanan Yeni Tasarım yönetmeliği ( Dediğiniz gibi Amerikan standartının tamamen aynisi olan ) ile çözüm yapılacak mı yoksa EC - 3 ile kesit tasarımı devam mı edecek ? sizin açıklamalarınızdan tam onu anlayamadım.

2- Kompozit Döşeme olan yapılarda kullanılan Kompozit Kirişlerin tasarımını Kompozit Kiriş olarak şu an yapamadığımızı görüyorum. ( Shear Stud atayabiliyoruz ama hesabı yok vs..) bunlar eklenecek mi !

3- Malzeme Seçimi ( Yapı çeliği ) seçenekleri 3 çeşit olarak kısıtlı. ST37 , ST44 , ST52 . Bu konu ile ilgili Manuel Malzeme tanımlaması ve çeşitlendirilmesi yapılabilecek mi ?

4- Birde benim özel bir projemde ki sıkıntım devam ediyor. HAC Kesitli kolonlara Moment birleşiminde Gövde levhası atamama konusu . bu konu ile ilgili güncelleme ne zaman yapılır acaba ! Program gövde levhası atınız diyor ama atamıyorum 🙂

Saygılar ,

İyi Çalışmalar

avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
Merhaba Kerim bey,

*Yeni yönetmelikle ilgili çalışma yapıyoruz, şu an çubuk tasarımı var. Hepsi bitmeden açmak istemiyoruz. Yeni yönetmelikteki tasarım mantığı farklı da olsa çubuk tasarımı olarak alacağınız netice EC3 ile nerdeyse aynı çıkıyor, o yüzden projenin kurtarıp-kurtarmaması konusunda çok değişiklik olacağını sanmıyorum.

*Döşeme altındaki kiriş sistemini ARA KİRİŞ olarak girerseniz, kompozit hesabı yapar ve stud çivisi hesabı da yapar. ANA KİRİŞ olarak girerseniz döşeme taşıyıcılığından yararlanmaz.

*Diğer konuların güncellemeler içinde gelmesini planlıyoruz.

Kerim
  • Kerim
  • 63.4% (Friendly)
  • Member
6 years ago
stud1.png

Click to View Image205 View(s)

stud2.png

Click to View Image201 View(s)

Stud çivisi hesabı yapılmıyor . Bunun sebebi ne olabilir acaba. yardımcı olursanız sevinirim.

avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
Şu şekilde, "ara kirişi" tıkladığınızda:

studtekli.png

Click to View Image238 View(s)

kompozit döşeme ve stud hesabı gelir. Genel raporlarda da:

stud hepsi.png

Click to View Image236 View(s)

bütün ara kirişlerdeki hesap gelir. Çivileri atarken buradaki krierlere göre atmanız lazım, çivi atma özelliği otomatik değil.

Kerim
  • Kerim
  • 63.4% (Friendly)
  • Member
6 years ago
Çok Teşekkürler 🙂
avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
Biz teşekkür ederiz Kerim bey