board logo
Ersinedis
  • Ersinedis
  • 52.6% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a month ago
1975 öncesinde yapılmış Betonarme + Yığma Karma bir yapının riskli bina analizini yaptırırken STAWorkshop seçeneği ile analiz yaptırdığımda "Model Alınıyor. Hata Oluştu. Şu an için sadece TDY2007 ve TBDY 2018 desteklenmektedir." hatası alıyorum. Fea3d ile analiz yaptırsam doğru olur mu?

Karma (Betonarme + Yığma) yapılarda seçilecek davranış katsayısı (R) ve dayanım fazlalığı katsayısı (D) hangileridir?

Soru-1.png

Click to View Image297 View(s)

Yukarıdaki menüde kırmızı ile işaretlenen yerde hangi seçeneği seçmem gerekiyor?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Sedat C
a month ago
Merhabalar,

Fotoğraftaki menüdeki opsiyondan düzenleme yapmalısınız. Yığma modelinizi yapmaya başladığınızda opsiyon açılacaktır.

yıgma+betonarme1.png

Click to View Image379 View(s)

Ersinedis
  • Ersinedis
  • 52.6% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a month ago
İlginiz için teşekkürler. Ancak benin sorduğum soruya cevap vermemişsiniz.

Sizin gösterdiğiniz kısımda gerekli seçimleri zaten yapıyorum. Ama yine de benim kırmızıyla göstediğim yerde karma binalar için bir seçenek çıkmıyor. Benim gösterdiğim kısımda yapılacak seçimi merak ediyorum.

Sedat C
a month ago
Kırmızı ile işaretlediğiniz bölüm performans opsiyonu değildir, bir değişiklik sağlamayacaktır.
Ersinedis
  • Ersinedis
  • 52.6% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a month ago
Çok teşekkürler.

Peki R ve D katsayıları için ne yapmalıyım?

Sedat C
a month ago
Yığma yapıların performansı ile ilgili eğitim videomuzu izlemeniz gerekmektedir. Tüm sorularınızın cevabı videoda mevcuttur.

Yığma yapıların performansı 

Yapınızda düzensizlikler varsa sta-workshop ile çözmelisiniz. İlk gönderide belirttiğiniz durum yanlış bilgi girişinden kaynaklanmaktadır. Videoyu takip ettiğinizde hiçbir sorun ile karşılaşmadan lineer analizi tamamlamış olacaksınız.

Yığma yapılar sünek olmadığı için sadece lineer analiz yapabilirsiniz.

Ersinedis
  • Ersinedis
  • 52.6% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
a month ago
Cevabınız için çok teşekkürler.

Yığma yapıların performansıyla ilgili eğitim videosunda gördüklerim aynen karma yapılarda da uygulanacak o zaman, doğru muyum?