board logo
ÜNVER ÖZCAN
5 years ago
TBDY2018 GÖRE ÇÖZÜM YAPILINCA

Yapı genel bilgilerinde;

zemin gerilmesi deprem artırım oranı görülmekte,

TBDY2018 de artırım oranı varmı?

ziya atar
5 years ago

TBDY2018 GÖRE ÇÖZÜM YAPILINCA

Yapı genel bilgilerinde;

zemin gerilmesi deprem artırım oranı görülmekte,

TBDY2018 de artırım oranı varmı?

Originally Posted by: ÜNVER ÖZCAN 

Deprem yönetmeliği örneklerinde zemin gerilmesi qt ye göre kıyaslama yapılıyor. Yönetmelikte Rt=Rk/γr bağıntısı var. γr 1.4 gibi bir değer.

Yani depremli durumda zemin emniyet gerilmesini qt normal durumdaki zemin emniyet gerilmesinin 1.4 bölünmesiyle bulunuyor.

Yönetmelik depremli durumda zemin emniyet gerilmesini düşürüyor. Yani diğer bir deyişle depremli durumdaki analizle bulunan zemin gerilmesini arttırıyor.

Kısacası zemin emniyet gerilmesini 1.4 kat azaltarak yada zemin gerilmesini 1.4 arttırarak analiz yapabilirsiniz.

Ekte menünün resmini paylaşıyorum. buraya 0.4 girdiğinizde depremli yük durumu için zemin gerilmesini %40 (1.4 kat) arttırmış oluyorsunuz.

Yönetmelik 16.7 formülü ve 16.8.3 bölümüne bakabilirsiniz.

sivil
  • sivil
  • 58% (Neutral)
  • Member
5 years ago
Hangi zemin gruplarında artırabiliyoruz ?
ziya atar
5 years ago
Zemin taşıma gücüne göre hesap yapılacaksa bir arttırım yok.

Kafa karışıklığını gidermek adına sta4cad menüsünü son halini ekliyorum. Zemine bağlı bir durum değil.

instistt
5 years ago
Ekran Alintisi.PNG

Click to View Image162 View(s)

sta4cad sürekli güncelleme yapıyorda bizim mi haberimiz yok bende zemin arttırım oranı %50 olarak geçiyor ben mi yanlış bakıyorum anlamadım tbdy2018 yönetmeliği de seçili halbuki

ziya atar
5 years ago
Yeni bir proje oluşturduğunuzda default olarak deprem yönetmeliği 2018 olarak gelir.

Ve aşağıdaki resimdeki gibi default bu şekilde gelir.

Bu kısım gelmiyorsa programınızı güncelleyin.

instistt
5 years ago
1.PNG

Click to View Image129 View(s)

Bendeki güncel sta olduğu halde ama en altta zemin emniyeti sağlam zeminler için arttırım oranı yine seçeneklerde 0.4 yok 0.5 var

fuat
  • fuat
  • 65.2% (Friendly)
  • Member
5 years ago

1.PNG

Click to View Image129 View(s)

Bendeki güncel sta olduğu halde ama en altta zemin emniyeti sağlam zeminler için arttırım oranı yine seçeneklerde 0.4 yok 0.5 var

Originally Posted by: instistt 

Benim de aynı şekilde görünüyor. 0.4 seçeneği yok.

ziya atar
5 years ago
Soru sorulduğu zaman menüler biraz farklı olduğu için kafa karışıklığı oldu sanırım.

Yeni deprem yönetmeliği zemin taşıma gücüne göre kontrol yapıyor.

Kullanıcı zemin raporunda gelen zemin taşıma gücü tasarım gerilmesi programa girecek. Ve menüden zemin taşıma gücü seçilmiş olmalıdır.

Zaten bu menü seçildiğinde zemin gerilmesi artırım oranı menüsü görünmüyor.

Yukarıdaki bahsedilen durumlar eğer elinizde eskisi gibi zemin emniyet gerilmesi varsa bunu (1.5-1.4) ile çarpıp yaklaşık olarak zemin taşıma gücü tasarım gerilmesine çevirip bu değeri girebilirsiniz. Veya zemin taşıma gücü tasarım gerilmesini isteyebilirsiniz.

yeni yönetmelikte her durumda resimdeki menüde zemin taşıma gücü seçili olmalıdır.

instistt
5 years ago
nasıl yani yeni yönetmeliğe göre artık sadece zemin taşıma gücüne göre mi analiz yapılacak? bu durumda zemin emniyet gerlimesi artık tamamen kaldırıldıysa seçenekler arasında niye geçiyor
ziya atar
5 years ago
Menülerle ilgili önerileriniz varsa sta@sta.com.tr ye mail atabilirsiniz.

Ömer Bey
5 years ago
Bizler inşaat mühendisleri olarak yapıları belirli kıstaslara göre modelliyoruz. Bu kıstasların başında tabiki zemin verileri geliyor. Zemin etüdleri genel olarak elimize dışardan gelmektedir. Karşılaştığım işlerden birinde, 1.5 yıl önce yapılmış etüd verisi vardı. Zemin verilerinde de önemli değişiklikler getiren yeni yönetmeliğimize uyum süreci zaman alacaktır. Dolayısıyla eldeki mevcut raporlarda zemin emniyet gerilmesi yeralmaktadır.

Eğer bir dönüşüm yapılmak istense; örneğin eski yönetmeliğe göre C gurubu çıkmış bir zemin, yeni yönetmelikteki spt düzeltme faktörlerinin değişikliği ile ZD hatta ZE sınıfı olabiliyor. Bu durumda da "arttırım oranı şu kadar olursa olur" denilemez. Kaldı ki yapıya etkiyecek spectrum fonksiyonu da bu sınıflandırmaya bağlanmıştır.

Özetleyecek olursak, zemin verileri tamamen taşıma gücüne geçene kadar programımızda seçenek yeralmalıdır.