fuat
  • fuat
  • 65.2% (Friendly)
  • Member Topic Starter
5 years ago
Öncelikle herkese kolay gelsin. 13.1 versiyonu ile çözdüğüm yapıyı 14.1 versiyona dönüştürdükten sonra analizde anormal görünen noktasal bir deplasman fark ettim. Modelleme olarak bir hata var mı sizce?

Ayrıca programın kendi hesapladığı Ss, Sds gibi değerlerin afad'ın sitesindeki değerlerle uyumlu olmadığını gördüm. Yanlış yaptığım bir adım varsa belirtirseniz sevinirim.

https://uploadfiles.io/lu2rl  )

MEHMET GÖKÇE
5 years ago
1-D211 ve D311 döşeme sağ akslarını 6x yerine 7x yapmanız yeterli olacaktır.

2-S ivme değerlerinin yaklaşık olarak bulunduğu 04.12.2018 tarihli güncellemede bildirilmişti.

fuat
  • fuat
  • 65.2% (Friendly)
  • Member Topic Starter
5 years ago
Originally Posted by: MEHMET GÖKÇE 

1-D211 ve D311 döşeme sağ akslarını 6x yerine 7x yapmanız yeterli olacaktır.

2-S ivme değerlerinin yaklaşık olarak bulunduğu 04.12.2018 tarihli güncellemede bildirilmişti.

Vakit ayırdığınız için tesekkur ederim. Peki bu S değerlerini afad'ın raporuna göre revize edecek miyiz her zaman yoksa bunun düzeltilmesi konusunda bir çalışma var mıdır?

MEHMET GÖKÇE
5 years ago
Programda verilen S ivme değerleri ön tasarım ve değerlendirme için kullanılabilir, nihai projede Afad'ın raporuna göre revize edilmeli.

Programın verdiği S değerleri ile Afad'ın raporu birebir aynı olabilecek mi, sorusunu Ziya Bey'e buradan birlikte sormuş olalım.

ziya atar
5 years ago
Afad sitesinde veriler kare ağ şeklinde verilmiş durumda. Kıbrısıda kapsayacak şekilde Türkiye haritası belirli noktalarda değerler hesaplanmış. Bu veriler afad sitesinde paylaşılmış durumda.

Nokta şeklinde enlem boylam ve okunması gereken değerler veriliyor.

Değeri bilinmeyen bir nokta hesaplanırlen noktanın içine düştüğü alanda değeri bilinen 4 nokta kullanılarak yeni bir değer elde ediliyor. Kısacası değeri bilinen noktalar kullanılarak yeni noktada değer elde ediliyor.

Aşağıdaki resimde Q ler değeri bilinen P ise değeri bilinmeyen nokta. Fark P noktasının değerini elde ederken oluşuyor. Değeri bilinen bir nokta için afad siteside sta4cad de birebir aynı sonucu verir.

Biz bilinen noktalar arasında doğrusal interpolasyon yapıyoruz. fark buradan kaynaklanıyor. İlerde sonuç tam tutucak şekilde bir geliştirme yapılabilir. Çünki şuan afd sitesi nasıl bir yöntemle bu değeri elde ediyor bilmiyoruz.

Son olarak eklemek istediğim afad sitesiyle sta4cad in bulduğu sonuçlar arasında büyük farkların çıkmayacağı. haritadan ss ve s1 değerinin bulunması yeterli sds ve sd1 direkt olarak ss ve s1 den elde ediliyor. Sizin örnekte fark %1 civarında bu değerlerde bir sıkıntı görmüyorum.

Tavsiyem projeyi sonlandırmadan afad sitesiyle kontrol edin.