insmuhz
  • insmuhz
  • 58% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
  temelde dolgu.zip (132kb) downloaded 121 time(s).

Ekte ki projede subasman perdesini nasıl tanımlamalıyım? Sürekli temelde 2.2m lik bir dolgu var.Yardımlarınız için teşekkürler.

guraykose
4 years ago
Siz subasman perdesi demişsiniz lakin mütemadi temel üzerine subasman ihtiyacı için düşünülmüş bir özellik ve güzellik olan subasman hatılı olarak girmişsiniz. Hatıl max. 100-120 cm ye kadar yapılabilir, projenizde olduğu gibi 220 cm. hatıl yerine subasman için yeni kat oluşturup, panel elemanları ile düzenleme yapmanız önerilir, hatta sadece çevre akslarda değil iç akslarda da kolonlar arasında panel tanımlamanız uygun olur. (dolgu zati yükünü ve hareketli yükü radye üzerine ilave etmeyi unutmayın)
insmuhz
  • insmuhz
  • 58% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Ayrı bir kat olarak tanımlandığı zaman yapı 2 katlı hesaplarda 3 kat olarak gözükecek dolayısı ile yapı denetime bunu izah etmekte biraz problem olacak.Peki programda kat giriş bölümünde zemin kat(subasman) yazan katı nasıl ve hangi durumda kullanmalıyız?
fuat
  • fuat
  • 65.2% (Friendly)
  • Member
4 years ago
Originally Posted by: insmuhz 

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Ayrı bir kat olarak tanımlandığı zaman yapı 2 katlı hesaplarda 3 kat olarak gözükecek dolayısı ile yapı denetime bunu izah etmekte biraz problem olacak.Peki programda kat giriş bölümünde zemin kat(subasman) yazan katı nasıl ve hangi durumda kullanmalıyız?

Kat ismine Subasman Kat adı verirseniz bir sıkıntı yaşamazsınız zaten Hn değeriniz değişmeyeceği için yapı denetimden ya da belediyeden tepki görmez aksine işi bilenlerden takdir toplarsınız.

2.sorunuza gelirsek ilk gördüğümde büyük bir eksiği tamamladığını düşünerek heyecanlanmıştım fakat bana beklediğimi veremedi. Çünkü subasmanı hep ekstra kat tanımlayıp dış çerçeveye panel eleman oluşturarak tanımlıyorduk. Ancak bu panel elemanların arası hep boş olarak hesaplanıyor 1.KAT DÖŞEME BİLGİLERİ EKSİK şeklinde hata alıyorduk ki zaten yerinde de subasman döşemesi dediğimiz dolgu üzerine hasır donatı ile imal edilen 10 cm de olsa bir döşeme ile üst noktalarından panellerin birbirine bağlandığı bir gerçek. Benim beklentim ise subasman için o bahsettiğiniz yerden bu panelleri tanımlayınca, otomatikman üst kotunu hasırlı döşeme varmış ve döşemenin altından itibaren kalan boşluğu da dolgu olarak hesaplayıp, temele yükünü etkitmesi yönündeydi. Eğer bu yapılsaydı metrajlarımızda hep eksik oluşturan subasman döşemesi de tamamlanmış olacaktı. Çoğu kişinin kat oluşturup perde tanımladığı ama temele dolgunun yükünü vermediği de bir gerçek, bunun da önüne geçilmiş olacaktı.

Şimdi ise o katta donatısız beton girişi yapılabiliyor ancak yapılan döşeme girişi olduğu için normal kat döşemelerinde aranan kalınlık şartları vb şartları arayıp hata veriyor program. Yani bence tamamen kullanışsız bir özellik oldu mevcut haliyle herhangi bi şekilde kullanabileceğinizi sanmıyorum.

İyi çalışmalar.

insmuhz
  • insmuhz
  • 58% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
Teşekkür ederim Fuat bey...