C-36
  • C-36
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
Herkese iyi günler arkadaşlar, Veri girişi olarak takıldığım bir nokta var.
U şeklinde özel eğitim binasının çizimini yapıyorum. Burada mesafelerden ve binanın şeklinden dolayı 3 dilatasyon 4 ayrı bina olarak tasarımı yaptım.Çatısıda çelik tonoz çatı olucak. Bu 4 binada bütün olarak tek bir eğitim binası olarak kullanılacak tüm katların kotları aynı seviyede olucak. Zemindeki kot farkından dolayı 2 binanın altında bodrum kat olucak Diğer 2 binada bodrum kat olmucak. Dolayısıyla temel derinlikleride farklı olucak . Deprem yönetmeliğindeki maddeleri okudum ancak yapının sisteminden dolayı dilatasyon yapmam gerekiyor. Temelleride dilatasyon ile ayırıcam. Sorum şu ;
1- Temel derinlikleri birbirinden farklı olduğu halde bütün yapıyı sta4cad ile tek bir ekran üzerinden hesaplayabilirmiyim ?
2- Aşağıda TBDY 2018de yer alan b maddesinde 4.5.8e bakıldığında tablo 4.2'deki çarpanlar kullanılacaktır deniyor. tablo 4.2deki çarpanlar kullanılarak sıcaklık değişmesi ve rötre etkileri için yapılacak hesaba göre belirlenir deniyor. Programda bunun için ne yapmam gerekir ? tablo 4.2 deki değerleri programda nasıl kullanabilirim ? sıcaklık ve rötre etkileri için hesabı nasıl yapabilirim ?
TBDY 2018:
'' 3A.3.2 – Birbirinden yapısal derzlerle ayrılan bina bloklarının depremde çarpışarak hasar
görme riski taşıdığı gözden uzak tutulmamalıdır. Bu bağlamda;
(a) Burulma düzensizliğinin önlenmesi, taşıyıcı sistem elemanlarının dengeli düzenlenmesi vb.
nedenler dışında, salt bina veya bina bloklarının plandaki uzunlukları yüzünden taşıyıcı
sistemin yapısal derzlerle birbirinden bağımsız bloklara ayrılmasından olabildiğince
kaçınılmalıdır.
(b) Bina veya bina bloklarının plandaki uzunlukları, deprem hesabından bağımsız olarak,
betonarme elemanlar için 4.5.8’de tanımlanan etkin kesit rijitlikleri kullanılarak düzgün
sıcaklık değişmesi ve rötre etkileri için yapılacak taşıyıcı sistem hesabına göre belirlenebilir ''

Quick Reply