fatihdemir3210
3 years ago
Merhabalar;

İlk defa bir kademeli temel tasarımı yapıyorum.Ekte proje yi sunuyorum.Kademe olan yere subasman perdesi tanımladım.Bunun yerine panel eleman mı yapmalıyım ? Hangisi doğru olur ? bu durumda rijit bir bodrum oluşuyor mu eğer oluşuyorsa deprem yükü alt yüksekliğini yapı genel bilgi girişinde kaç almalıyım ? şimdiden çok teşekkürler.  feray_arak-kademeli temel.ZIP (81kb) downloaded 36 time(s).

Ekran Alıntısı.PNG

Click to View Image41 View(s)

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
3 years ago
Fatih bey,

• Bazı kolonlarınız üst katta çok az da olsa küçülmüş, muhtemelen denemeler yaparken gözünüzden kaçtı

• D208 döşemesi tek yönlü bir döşemedir. Aynı şekilde D201,207,209,214,106,104,101

• Zemin kattaki hareketli yükler yeterli mi? Sorgulamak lazım. En azından duvar olan döşemelere duvar çizin.

• 25*40 bağ kiriş attığınız yerde bir mahal mi var ? Döşeme atılmayacak mı? Mimarisini de koyabilseydiniz keşke.

a.bmp

Click to View Image35 View(s)

Eğer buralarda döşemese olacak, hasır çelik yapıp altını doldururum onu da çizimde gösteririm diye düşünmüşseniz bu şekilde ön ve arka kısmı da bağlamak gerekir.

• Burada rijit bodrum olduğunu düşünmüyorum. Buradaki problem kolonun alt kısmına yakın yerden üst kottan gelecek kesme kuvveti. Siz alt taraftan bağlamayarak bunu engellemeyi hedeflediniz belki ama yapı üstten bağlı olduğu için üst katta bulunana kısmın kütle merkezi depremde yer değiştirdiğinde kolonlar yine kesme kuvvetine maruz kalacak.

Kademeli temeldeki en büyük problem kesme olduğu için bu orta hattaki kolonları programın kurtarıp kurtarmadığı haricinde el hesabı yapmanızda fayda olur diye düşünüyorum.

Rijit bodrum kabulü, bodrum kat deplasmanı sıfır ( adete toprak gibi hareket) üst yapının deplasmanı buraya göre çok fazla olması gerekir diye hatırlıyorum. Burada üst katta öyle çok dağlar kadar bir deplasman farkı olmayacağını düşündüğüm için rijit bodrum gibi davranmayacaktır diyebiliyorum. ( perdeleriniz yukarı da devam etmiyor.)

• Bir de naçizane tavsiyem temel gerilmeleri kurtarsa bile kolonları mümkün mertebe ortalayın. ( bir bitişik nizam durumu var mı bilmiyorum). 80/50 yetiyorsa bile 100/50 yapmaktan çekinmeyin.

b.jpg

Click to View Image39 View(s)

Projeyi görünce ister istemez her yerine bakmak geliyor içimden. Kusura bakmayın belki yazdıklarımın hepsini biliyorsunuz ama yine de ufak bir hatırlatma olsun istedim.

İyi çalışmalar, sağlıcakla kalın.

(eğer teknik bir konuda hatalı olduğumu düşünüyorsanız lütfen düzeltiniz)

fatihdemir3210
3 years ago
Çok teşekkür ederim sayın C20.İnceleyip ilgilendiğiniz için çok sevindim.Orta hattaki kolonları elle hesap yapmakta fayda var demişsiniz fakat bunu nasıl yapabileceğimi tam olrak bilemedim ? Sizin yardımınız dokunur mu ?
c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
3 years ago
Originally Posted by: fatihdemir3210 

Çok teşekkür ederim sayın C20.İnceleyip ilgilendiğiniz için çok sevindim.Orta hattaki kolonları elle hesap yapmakta fayda var demişsiniz fakat bunu nasıl yapabileceğimi tam olrak bilemedim ? Sizin yardımınız dokunur mu ?

Kesme kuvvetlerine bakacaksınız