board logo
barış
  • barış
  • 52% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
6 years ago
ben modelimde 3m konsol verdiğim halde sehim hatası vermiyor döşeme kalınlığı 12 olduğu halde. yardımcı olursanız sevinirim

sta data dosyası linktedir

https://yadi.sk/d/Q64d8joy3TveSH 

inmyildirim
6 years ago
Merhaba yapı reelde bir şey ifade ediyor mu? yoksa sizin pratik açısından yaptığınız bir dizayn mı ?

ÜNVER ÖZCAN
6 years ago
Merhaba

--V13 ile çözüldüğünde bu döşeme 10 cm ile kurtarıyor,

--V14 ile çözüldüğünde bu döşeme 13 cm ile kurtarıyor.

Versiyonlar arası kalınlıklarda %30 fark var.

Hangi versiyonu güvenle uygulamamız lazım?

brsozgun
6 years ago
yapı reelde 1.5m konsol olarak kullanılacak ben 3m konsol yapıp denemek istedim ama sehim hesabını kurtarması bana mantıksız geldi sizce de 3m sadece bir döşeme sehimsiz durabilir mi
inmyildirim
6 years ago

yapı reelde 1.5m konsol olarak kullanılacak ben 3m konsol yapıp denemek istedim ama sehim hesabını kurtarması bana mantıksız geldi sizce de 3m sadece bir döşeme sehimsiz durabilir mi

Originally Posted by: brsozgun 

Hatalarınız:

-1. ve 2. deprem bölgelerinde I=1.4 alınan yapılar yüksek sünek ve ya karma yapı olarak çözülmelidir...

-Plak, reelde çift yönde çalışmıyor fakat siz programa çift yönde çalıştığını belirtmişsiniz. Bu yüzden 15cm kurtarmış.

Çözüm: R:8 olarak alın. Programda, reelde de olduğu gibi plağın tek yönde çalıştığını belirtin. Analiz sonrası döşeme detayına bakarsanız 27cm minimum kurtaracağını göreceksiniz...

Not: Tasarımınızdan ne tür yapı olduğunu anlayamadım fakat halkın uzun süreli yığıldığı yapılarda hatıl kullanmanız pek uygun değil. Deprem yönetmeliğine göre Kirişlerde minimum bw=25 olmalı.

UserPostedImage

UserPostedImage

Users browsing this topic