board logo
MGates
  • MGates
  • 53.8% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Ekte paylaştığım 3 katlı asmolen yapıda R'yi süneklik düzeyi sınırlı çerçeveli ve perdeli yapı olarak seçiyorum. Ancak Mdev/Mo=0 uyarısı verip perde koymamı şart koşuyor. Bu durumda illa perde koymak mecburiyetinde miyiz?

Perde koyduğumda ise Perde-Plak Deprem yükü transfer yetersizliği sıkıntı oluyor. Perde-Plak Deprem yükü transferi konusunda ne yapabiliriz?

Ayrıca ''BKS>1 & DTS=3,4 & Sds>0.50 koşulu, dişli döşemeli yapılar x'' uyarısı da veriyor. Bu uyarı için ne yapabilirim?

Adsiz.png

Click to View Image183 View(s)

proje.zip (5,179kb) downloaded 60 time(s).

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member
5 years ago
Merhabalar,

Çünkü DTS=3,4 olan yerlerde sadece perdesiz asmolen çözebilirsin. Muhtemelen sen DTS=1 ya da 2 bölgesindesin.Eğer asmolen çözmek zorundaysanız Mdev/mo oranın 0.75 üzerinde olmalı. Yani devrilme momentlerinin %75'ini perdeler ile karşılamalısın.

Perde-Plak Deprem yükü transferi hatasını çözmen konusunda da benim bildiğim 3 seçenek var.

--Döşeme kalınlığını artırabilirsin.

--Döşemenin yük aktardığı kiriş derinliğini arttırmalısın.

--bunları yapamıyorsan o hatayı aldığın perdenin rijitliğini azaltman gerekiyor.

MGates
  • MGates
  • 53.8% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Cevap için teşekkür ederim.

Projemi ekteki şekilde revize ettim

''BKS>1 & DTS=3,4 & Sds>0.50 koşulu, dişli döşemeli yapılar x'' uyarısı mevcut bunun hakkında ne diyebilirsiniz?

5a.ZIP (1,626kb) downloaded 67 time(s).

MEHMET GÖKÇE
5 years ago
Yapınız DTS=1 olması nedeniyle TBDY 2018 madde 4.3.4.3 gereği, (4.3) sağlanacak şekilde her iki yönde perde gerekli.
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member
5 years ago
Bu şekilde çözemezsiniz. Dediğim gibi DTS=1 desiniz bu sebeple asmolen çözecekseniz perdeli çözmelisiniz. Deprem raporunda gördüğünüz Mdev/Mo oranı X vey Y doğrultusunda 0.75 i geçmek zorunda. Zaten siz 0.75 oranını sağladığınızda; boşluklu perdeli çözdüyseniz R=6 , boşluksuz perdeli çözdüyseniz R=5 alabileceksiniz.

Not: tbdy 2018'e göre perdenin kısa kenarının uzun kenarına oranı 1/6 olmalı.