board logo
sefalotr
  • sefalotr
  • 53.8% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
  DENEME.rar (760kb) downloaded 102 time(s).
c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
4 years ago
Foruma uzun süredir giremediğim için yeni gördüm kusura bakmayın.

Elimden geldiğince bir şeylerden bahsetmeye çalışacağım.

1. Temelde, her temel şeridi için konsol boylarını kaçıklıklara dikkat ederek güzelce düzenleyin.

a.png

Click to View Image112 View(s)

2. Merdiven sahanlığını olan yerde kolonları bir kiriş ile bağlamalıyız. Tek parça 7m kolon hiçbir yerden tutulu değil. Burada mimari ile konuşulup merdiven kiriş hizasına çekilip basamaklar tekrar başlatılabilirdi. Sahanlık biraz büyürdü.

Aynı şekilde çatı hizasında kolon uçları bağlanmalı. Bir adet kirişin maliyetinden kaçınılmamalı.

a1.png

Click to View Image113 View(s)

3. Bu dış konsol kısımda merdiven kovası için duvar örülüp yukarıdaki çatı konsol kirişlerine kadar çıkacağını düşünüyorum. Bu yükseklikte bir duvar sorun yaratacağından sta kısmında olmasa bile çizimlerde bu yüksek duvar için bir önlem alınmalı.

4. Merdivenin kat hizasına çıktığı yerdeki saplama kiriş uçları açıkta kaldı. İşaretli 3 kiriş de 25/50 gibi yapılmalıydı.

a2.png

Click to View Image114 View(s)

a3.png

Click to View Image101 View(s)

5. İşaretli yerlerdeki gibi kirişler kolonlara rastgele, yarısından, ucundan … saplanmamalı. Gerekirse mimari yeniden düzenlenip olabildiğince çözüm bulunmalı. ( Biliyorum bazen imkansız oluyor ama özellikle dış çerçevede bu tarz deprem davranışı da çok iyi olmayan sistemlerde dikkat etmemi gerekiyor)

a4.png

Click to View Image86 View(s)

6. Asmolen yapılarda piyasadaki asmolen blokların boyutlarına bakılarak yükseklik vermemiz gerekiyor. ( Bunu dikkate almışsınız sanırım 22.5 göre yapılmış, genel hatırlatma olarak söylemek istedim.)

7. Kirişler mümkün olduğunca ortalanmalı.

a5.png

Click to View Image81 View(s)

a6.png

Click to View Image99 View(s)

8. Temelde 1 ile işaretli yerde kolon boşta kalmış temele basmıyor.

2 ile işaretli yerdeki gibi durumlarda temel gerilmeleri kurtarsa bile kolonu ortalamak için temel boyutu büyütülmeli.

Temellerde tıpkı kirişler gibi mümkün mertebe ortalanmalı.

a7.png

Click to View Image109 View(s)

9. Temel üstüne gelen duvarlar modele eklenmeli ( yükleri için). İç kısımda temel şeritlerine denk gelmeyen duvarlar için temel aralarına bağ kirişleri atılmalı.

vaktim olduğum kadar bunları görebildim. Sonraki çalışmalarınızda başarılar dilerim. İyi Çalışmalar.