board logo
Tuna
  • Tuna
  • 52% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
Merhaba projecilikte yeniyim hatta bu ilk projem ve ilk projemde hata yapma korkusu yasıyorum. Ekte ki projeyi inceleyip hatalarım söyleyebilir misiniz tecrübeli meslektaşlarımın yardımına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.
Tuna
  • Tuna
  • 52% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
  proje.rar (1,242kb) downloaded 116 time(s).

Merhaba projecilikte yeniyim hatta bu ilk projem ve ilk projemde hata yapma korkusu yasıyorum. Ekte ki projeyi inceleyip hatalarım söyleyebilir misiniz tecrübeli meslektaşlarımın yardımına ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

Originally Posted by: Tuna 

ÜNVER ÖZCAN
4 years ago
Merhaba

Önerilerim;

--Çatı katında hareketli yükleri azaltabilirsiniz,

--Üç katlı bir yapı için Perde boyutları büyük olmuş, kenar oranı 1/6 olabilir veya tamamını kolon kirişe döndürebilirsiniz,

--1. katta merdiven baş kurtarmıyor, ara sahanlığı yukarı çekin,

--1. katta D144 mesnetlenmemiş K113 kirişini aşağı indirin hem D114 hem de merdiven ara kat döşemesine mesnetlensin,

--Kirişten konsol yapmasanız iyi olur,

--Bu proje ve Bundan sonra yapacağınız projeleri FEA analizi ile çözün.

Ünver ÖZCAN

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
4 years ago
Merhaba,

Öncelikle yeni başladığınız için hayırlı olsun diyorum.

• Ünver hocamın da belirttiği gibi, tamamı kolon sistemine dönebilir diye görünüyor.

• Çok fazla donatı çeşidi kullanmışsınız. Bu tarz küçük yapılarda az az ve çok çeşitli donatı kullanmak yerine Ø8,12,14,16 ya kadar yeterli olacaktır.

• Örneğin K135 gibi kirişten konsol yaparsak ankastrelikten söz edemeyiz. Konsol kirişin bir ucu mesnet olmalı. Kirişe sapladığımız zaman dönmenin sıfır olmasını sağlayamayabiliriz. Bunun yerine 1nolu resimdeki gibi daha uygun olacaktır. Yada kolunu yeri değişmeli, veya kolon uzatılmalı … gibi değişik düşüncelere yönelmek gerekir.

1.jpg

Click to View Image133 View(s)

• Kat döşemelerinin tamamında 0,2t/m2 hareketli yük mevcut. Mimari duvarlarınızın konumunu bilmediğim için ya döşemelere duvar çizin ya da bu yükleri artırın.

• K120 gibi kirişler kısa kirişlerdir. Kısa kiriş neydi, kiriş yüksekliği açıklığın 1/4 ünden fazla ise kısa kirişti. Burada L=60cm olan bu kiriş ( kiriş 50cm yükseklği, 60/4=15cm. 15cm den yüksek yaptığımız kiriş kısa kiriş olacak) kısa kiriştir. Kısa kirişler büyük kesme kuvveti neden ile çatlar. L boyu ne kadar küçükse kesme kuvveti o kadar büyük. Bu tarz kirişlerden kaçınmak gerekir.

Alt taraftaki K118 kirişi ile kıyaslarsanız kesme kuvvetinin 4-5 kat daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

• Projelerinizde 2 nolu resimdeki çiroz opsiyonunu açık tutun.

2.jpg

Click to View Image137 View(s)

Ünver hocamın söylediklerine de katılıyorum. Naçizane bir tavsiye olarak da “mimara göre değil yapısal sisteme ve yönetmeliklere göre tasarım yapmayı” kendinize düstur edinin.

Elinize sağlık, iyi çalışmalar dilerim.

Tuna
  • Tuna
  • 52% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago

Merhaba,

Öncelikle yeni başladığınız için hayırlı olsun diyorum.

• Ünver hocamın da belirttiği gibi, tamamı kolon sistemine dönebilir diye görünüyor.

• Çok fazla donatı çeşidi kullanmışsınız. Bu tarz küçük yapılarda az az ve çok çeşitli donatı kullanmak yerine Ø8,12,14,16 ya kadar yeterli olacaktır.

• Örneğin K135 gibi kirişten konsol yaparsak ankastrelikten söz edemeyiz. Konsol kirişin bir ucu mesnet olmalı. Kirişe sapladığımız zaman dönmenin sıfır olmasını sağlayamayabiliriz. Bunun yerine 1nolu resimdeki gibi daha uygun olacaktır. Yada kolunu yeri değişmeli, veya kolon uzatılmalı … gibi değişik düşüncelere yönelmek gerekir.

1.jpg

Click to View Image133 View(s)

• Kat döşemelerinin tamamında 0,2t/m2 hareketli yük mevcut. Mimari duvarlarınızın konumunu bilmediğim için ya döşemelere duvar çizin ya da bu yükleri artırın.

• K120 gibi kirişler kısa kirişlerdir. Kısa kiriş neydi, kiriş yüksekliği açıklığın 1/4 ünden fazla ise kısa kirişti. Burada L=60cm olan bu kiriş ( kiriş 50cm yükseklği, 60/4=15cm. 15cm den yüksek yaptığımız kiriş kısa kiriş olacak) kısa kiriştir. Kısa kirişler büyük kesme kuvveti neden ile çatlar. L boyu ne kadar küçükse kesme kuvveti o kadar büyük. Bu tarz kirişlerden kaçınmak gerekir.

Alt taraftaki K118 kirişi ile kıyaslarsanız kesme kuvvetinin 4-5 kat daha fazla olduğunu görebilirsiniz.

• Projelerinizde 2 nolu resimdeki çiroz opsiyonunu açık tutun.

2.jpg

Click to View Image137 View(s)

Ünver hocamın söylediklerine de katılıyorum. Naçizane bir tavsiye olarak da “mimara göre değil yapısal sisteme ve yönetmeliklere göre tasarım yapmayı” kendinize düstur edinin.

Elinize sağlık, iyi çalışmalar dilerim.

Originally Posted by: c20beton 

Kiymetli fikirleriniz için teşekkür ederim. Balkon kirişini önerdiğiniz gibi yaptım. Bir sorum daha olacak bu projeyi yapı temel etkileşimli (temel dönmeli) mi çözmeliyim yoksa yapı temel ayrı mı çözmeliyim. Eski yönetmelikte C ve D grubu zeminlerde böyle bir zorunluluk vardı yapı temel birlikte analiz diye fakat şimdiki yönetmelikte ''[i][i]Temelin yüzeysel olması durumunda, göreli yumuşak zeminlerde bina türü yapılar için dinamik yapı-zemin etkileşimi genellikle binayı elverişli yönde etkiler ve zeminden binaya geçen deprem dalgalarının meydana getirdiği eşdeğer deprem yüklerini azaltır. Güvenli tarafta kalma tercihi nedeni ile, temeli yüzeysel olan binalarda (bodrumlu binalar dahil olmak üzere) yapı-zemin etkileşimi bu nedenle ihmal edilebilir.'[/i][/i]' ifadesi var benim anladığı yapı temel etkileşimli çözüm deprem yüklerini azalttıgı için yapı temel ayrı mı çözün diyor bu maddede.