Koray
  • Koray
  • 57.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
6 years ago
sta4cad projemde R katsayısını 6.25 olarak çözün dedi. Projeyi kontrol edecek olan kurum R=8 ile çözülmesini istiyor. deprem raporunu aşağıya ekliyorum bu hatamıdır yoksa R yi 6.25 alabileceğimi gösteren uyarımıdır?

a.png

Click to View Image306 View(s)

avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
  • Advanced Member
6 years ago
Merhaba Koray bey,

TDY 2.3.2.3 maddesine göre 1.25*0.62*8=6.25 almanız gerekiyor.

Yanlız şuna da dikkat edin, B1 düzensizliğinde tuğla duvar alanı da hesapta etkin. Bana tuğla duvarları temel üstünde tanımlamamışsınız gibi geliyor, çünkü sizin raporda 1. katta B1 düzensizliği var ve temel-1.tabliye arasındaki duvar genelde unutuluyor.

Koray
  • Koray
  • 57.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
6 years ago
Originally Posted by: avcioglu 

Merhaba Koray bey,

TDY 2.3.2.3 maddesine göre 1.25*0.62*8=6.25 almanız gerekiyor.

Yanlız şuna da dikkat edin, B1 düzensizliğinde tuğla duvar alanı da hesapta etkin. Bana tuğla duvarları temel üstünde tanımlamamışsınız gibi geliyor, çünkü sizin raporda 1. katta B1 düzensizliği var ve temel-1.tabliye arasındaki duvar genelde unutuluyor.

1. kat otopark olarak çözüldüğü için duvar yükü yoktur. R yi 6.25 ile çözdüm uyarı gözükmüyor ama deprem raporunda 1. kat hala düzensiz diyor. normal katların kat yüksekliği 3.06, 1. katın yüksekliği 2.55 dir muhtemelen kat yüksekliğinin düşük olmasından dolayı bu hatayı alıyorum.

b.png

Click to View Image188 View(s)