ozcanoz
  • ozcanoz
  • 58.6% (Neutral)
  • Member Topic Starter
4 years ago
Merhaba,
Ekteki dosyayı TBDY 2018 göre çözmeye çalışıyorum. Mevcut bir yapının en üst katında beton kalitesi çok kötü olduğundan o kısımdaki beton değerlerini ayırdım ve yeni bir malzeme tanımladım.

Sorum şudur:
Yapıyı Nonlineer analiz yaptığımda bina yeterli performans seviyesine ulaşamamışken Nonlineer + Artımsal Modal Analiz yaptığımda yapı güçlendirme gereksiz ve yeterli performans seviyesi ulaşmıştır.

Peki ben mevcut yapıları değerlendirirken nasıl bir yol izlemeliyim. ? Neden bu kadar farklı sonuçlar ile karşılaşıyoruz. Hangisi daha gerçeğe yakın ?  sta.rar (208kb) downloaded 68 time(s).
ozcanoz
  • ozcanoz
  • 58.6% (Neutral)
  • Member Topic Starter
4 years ago
Sta Teknik Ekibinden gelen cevabı yazıyorum. İleride de ihtiyaç duyan arkadaşlara bilgi amaçlı.

1-S107 ve S207 kolonu olmadığı için, 1 ve 2. kattaki kirişler bu kolonlara bağlanamadığı için çözümde hata bulunmaktadır. düzeltilmiş proje ektedir.

2-Sadece üst katınızın malzeme değeri çok kötü olduğu için, performans yetersiz olmayabilir, üst kata gelen deprem yükü ile alt kattaki deprem kesme yükü çok farklıdır.Alt kattaki kolonlar tüm katlara gelen deprem yüklerini taşımaktadır.

Quick Reply