aldemir
  • aldemir
  • 53.8% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
MERHABA ARKADAŞLAR ANALİZ SONRASI DONATI KAYNAKLI YAPTIĞIM DÜZENLEMELER KAYDETTİKTEN SONRA TEKRAR ANALİZE GİRDİĞİMDE AYNI HATALARLA KARŞILAŞIYORUM BUNU NASIL YAPABİLİRİZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
aderanc
4 years ago
Merhaba. Gelen hata ne ve ne donatısında nasıl bir değişiklik yapıp ta tekrar aynı hatayı alıyorsunu? Bu hata önemli. Örneğin kiriş kesme hatası ise donatı düzenleyip tekrar analiz yaptığınızda yine aynı kirişte aynı kesme yetersizlik hatası alıyorsanız o kirişinizin boyu kısadır ve kolon-kolon veya kolon-perde veya perde-perde arasında sıkışıyordur . O kirişi panele çevirmeniz gerekmektedir. Bu yüzden bu hatanın ne olduğu önemli.
aldemir
  • aldemir
  • 53.8% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
hem kirişi hemde kolon donatılarında analiz sayfasında yaptığım düzeltmeler o an orada giderilmiş oluyor lakin yapı bilgisi sekmesine girip kaydettikten sonra tekrar analiz yaptığımda önceki analizde yaptığım düzeltmeler tekrar karşıma çıkıyor
muhendizz
4 years ago
Hocam merhaba analiz sonrası solda donatı sekmesi var ordan alt kısımda donatı kaydet butonu var.(hangi donatıları yedekleyecekseniz altta tikini seçin kolon-döşeme-kiriş vs.) tekrar analiz ettikten sonra aynı yerde sağ kısımda donatıları oku diye bir seçenek var yine istediğinizi tikleyip geri çağırabilirsiniz kaydettiğiniz donatıları.
aldemir
  • aldemir
  • 53.8% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
4 years ago
Originally Posted by: muhendizz 

Hocam merhaba analiz sonrası solda donatı sekmesi var ordan alt kısımda donatı kaydet butonu var.(hangi donatıları yedekleyecekseniz altta tikini seçin kolon-döşeme-kiriş vs.) tekrar analiz ettikten sonra aynı yerde sağ kısımda donatıları oku diye bir seçenek var yine istediğinizi tikleyip geri çağırabilirsiniz kaydettiğiniz donatıları.

öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim söylediğinizi denetim herhangi bir tik seçilmiyor sanırım demo olduğundan dolayı ve demo diye analiz kısmında yapılan değişikler kaydedilmiyor diye düşünüyorum. küçük bir örnek vereyim mesela 25*25 lik kolon boyutu yetersiz kalıyor kurtarmıyor analizde 35*50 kurtarıyor gözüküyor onu tıkladığımızda analiz kısmında sıkıntı giderilmiş oluyor lakin yapı bilgisi sekmesine döndüğümde kaydedip tekrar analize döndüğümde tekrar kolon eski boyuta dönüyor 25*25 gözüküyor oysa 35*50 olmalı bu sıkıntıyıda demo versiyona bağlıyorum tabi tecrübeli arkadaşlarımız nedenini daha iyi biliyorlardır

aderanc
4 years ago
Originally Posted by: aldemir 

Originally Posted by: muhendizz 

öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim söylediğinizi denetim herhangi bir tik seçilmiyor sanırım demo olduğundan dolayı ve demo diye analiz kısmında yapılan değişikler kaydedilmiyor diye düşünüyorum. küçük bir örnek vereyim mesela 25*25 lik kolon boyutu yetersiz kalıyor kurtarmıyor analizde 35*50 kurtarıyor gözüküyor onu tıkladığımızda analiz kısmında sıkıntı giderilmiş oluyor lakin yapı bilgisi sekmesine döndüğümde kaydedip tekrar analize döndüğümde tekrar kolon eski boyuta dönüyor 25*25 gözüküyor oysa 35*50 olmalı bu sıkıntıyıda demo versiyona bağlıyorum tabi tecrübeli arkadaşlarımız nedenini daha iyi biliyorlardır

Demo versiyondan kaynaklı olabilir ancak yeni deprem yönetmliğimize göre zaten 25cm kalınlığında kolon yapamıyoruz. Dikdörtgen kolonlarda minimum 30cm olmalı.