ozcanoz
  • ozcanoz
  • 58.6% (Neutral)
  • Member Topic Starter
6 years ago
Selamün Aleykum ve Merhaba,

Söyle bir sorunla karşılaştım. Bİr makas tanımladım. Bu makas misal 15 m lik bir uzunlukta 13 tane olacak bir şekilde tasarlanacak. Çünkü bu bina mevcut bir yapı. Onu inceliyoruz. Bunun için bir yöntem varmı. Hızlıca kopyalamak için.

Programda belirli mesafede belirli adet tanımlama var. Ancak benin toplam mesafem ve sayım belir. Aralıklar belli değil ancak eşit.

Şimdiden teşekkür ederim.
ziya atar
6 years ago
Makas veya modeldeki herhangi bir elemanı seçin. Tek bir elemanda olabilir birden fazlada seçmiş olabilirsiniz. Objeleri seçtiğinizde üstte açılan menüden 3d kopyalama komutuna basın.

Ekranda taşıma ve döndürme eksenleri olan bir çizim çıkacak. Kopyalamayı yapmak istediğiniz yönde olan oku çekin ve bırakın.
Mesafeleri gireceginiz bir pencere çıkacak. Buraya 3*6 yazarsanız o dğrultuda 3 tane 6 metre arayla kopyalama yapar.

Veya 3*6 8 4 arada boşluk bırakarar girerseniz 3 tane 6 metre bir aten 8 metre bir tane 4 metre kopyalama yapılacak.

Veya obje seçince açılan menüden çoklu lineer komutunu seçin bu şekilde iki doğrultuda kopyalama yapabilirsiniz.

Videoda anlattığın mantığın açısal olanı var. Aynı şekilde istenilen eksende kopyalama yapılabilir.

ozcanoz
  • ozcanoz
  • 58.6% (Neutral)
  • Member Topic Starter
6 years ago
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ancak benim istediğim belirli aralıklarla kopyalamak yerine bir ölçüde bir yere belirli sayıda eşit aralıklarla eleman yerleştirmek.

söyle anlatayım

20 m uzunluğunda bir yere ben 5 tane baş ve son makası dahil eleman kopyalayacağım bu durumda 20/4=5 m çıkar ki

0-5-10-15-20 dediğimizde yada sizin anlattığınız yöntemlerle bu yapılabilir. Ancak benim verilerim 20 m ve makas sayısı aralığı eşit olarak program dağıtsın istiyorum. Tabi yukarıda anlattığım örnekte bunu yapmak kolay ancak benim yaptığım çalışma mevcut bir yapının tekrar incelenmesi olduğu için misal

50,95 m mesafede 23 adet makas var. bunu yapmanın kolay bir yolu var mı idi soru ?
ziya atar
6 years ago
Konuyu yanlış anlamıyorsam cevabı vermişsiniz.
50.95 metrede 23 makas varsa bir makas oluşturun bu makası 2.315909090 (küsüratı size kalmış) metre arayla 22 sefer kopyalamak için
3d kopyalamada çıkan yere 22*2.315909090 yazıp onaylamanız yeterli.

"20 m uzunluğunda bir yere ben 5 tane baş ve son makası dahil eleman kopyalayacağım bu durumda 20/4=5 m çıkar ki 0-5-10-15-20 "
bu şekilde girmenize gerek yok 4*5 yazmanız kafi.

Bahsettğiniz konu ben modeli kurayım model otomatik olarak verdiğim aralığa sığsın ise elinizde bir model var bunu bu aralığa sığdırmak istiyorsanız

tüm yapıyı ölçekleyebiliyorsunuz. örneğin modeliniz 100 metre uzunuğunda bunu 50.95 ölçeklemek isterseniz bunu tüm yapıyı seçin
yukarıda çıkan menüden ölçekleyi seçin. sizden 3 adet nokta isteyecek. modelden iki nokta seçin en son 3 noktayı seçin. Program otomatik olarak
seçtiğiniz ikinci nokta 3 noktaya gelecek şekilde tüm yapıyı (veya seçtiğiniz elemanları) ölçekler.

Quick Reply