zynp.a
  • zynp.a
  • 51.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
6 years ago
Merhabalar arkadaşlar. b+6 katlı betonarme bi yapı projesi yapıyorum. ancak bir kolonda yalnızca 2. katında aşırı donatı çıkıyor. bunun sebebi ne olabilir? cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

[img][/img]

[img][/img]

[img][/img]
Muratt
  • Muratt
  • 88.60001% (Honored)
  • Advanced Member
6 years ago
kolon yüksekliğini kontrl ettinizmi acaba?
birde burkulma hesabını...?
reaksiyonlarıda görebilirsek...
Muratt
  • Muratt
  • 88.60001% (Honored)
  • Advanced Member
6 years ago

teşekkür ederim cevabınıza. bu kat yüksekliği 3.8m. herhangi bir sorun göremiyorum aslını isterseniz :/ projeyi ekledim

DATA - ASIL.rar (7,197kb) downloaded 88 time(s).

Originally Posted by: zynp.a 

Yardımcı olmaya çalışalım zira size birkaç uyarım olacak.
1-Programlar olmazsa olmazdır.STA4 candır ama asla herşey değildir.Mühendis değildir, Mühendis olan sizsiniz. Program orada gördüğünüz rakamları yorumlamaz ancak size rakam yazar onu okuyacak kişi ve değerlendirecek olan sizsiniz öncelikle bunu unutmamalısınız..
Analiz sonuçlarına baktım garip bir şekilde o kolonda çekme çıkmış.bunu nasıl başardınız bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla taşıyıcı sisteminiz son derece sorunlu.
Her kirişe garip bir şekilde mafsal tanımlamışsınız. ve 2.katta o kolonda çekme çıkarabilmişsiniz.
Söylediklerimi lütfen kötü olarak algılamayın.

Size tavsiyem bu tasarımı olduğu gibi çöpe atın ve ilk önce programın veri giriş mantığı ve izlenecek yol ve örnek dataları öncelikle iyi bir gözden geçirin.
Mimarın yaptığı kolon yerleşimi unutun kendi dediğinizi yaptırmaya gayret edin.

Ve en önemlisi şunu unutmayın.
Programlar değildir projeyi yapan sizsiniz.
fatih tercan
6 years ago
Murat Beyinde de ifade ettiği gibi data modelinizde hatalar mevcut. Bunun dışında zaten yapınız TDY 2.19 koşulunu sağlamıyor.
[img=https://prnt.sc/ixl8ue]hata[/img]

Asmolenleri bina köşelerinde çapraz kirişlere bastırmasanız daha iyi olur. Ayrıca asmolen döşemeleri parçalamamalısınız.

Ayrıca asmolen yönlerinizde sorunlar var. Asmolen döşemeler kirişten konsol çalışıyor.

[img]http://prntscr.com/ixlchg[/img]

Bence şu anda yapınız stabil değil.

inmyildirim
6 years ago
Merhabalar,
Size birkaç öneri sıralamak istiyorum.
Asmolen yönlerinizi düzeltin. Kısa kiriş kullanmak ilk tercihiniz olsa da yükü tek 1 nervürün taşıyamayacağını hissettiğiniz durumlarda uzun kiriş kullanmaktan çekinmeyin.
Döşeme sürekliliği önemlidir bu yüzden en az 2 döşemenin sürekli olup Mümkünse Kısa kirişe basmasına gayret edin.
Asmolen seçiminizi de doğru yapmalısınız. Dolgu malzemesi tuğla kullanılacaksa asmolen döşeme seçimi yapabilirsiniz. Analiz sonrasında döşemeye tıklayınca tuğlayı göreceksiniz. Fakat strafor kullanılacaksa Kaset seçimi yapmanızı tavsiye ederim dolgu malzemesi olarak strafor kullanılıyor. Bu seçim size donatı ekonomisi sağlar.
Ölü yük ve Hareketli yük datalarını kontrol edin duvar yüklerinizi mutlaka girin.
Ağırlık ve rijitlik merkezlerinin birbirine yakınlığına dikkat edin.
Kolonlarda minimum donatı seçimine dikkat edin. Örneğin 20Ø14 yerine 16Ø16 girmeniz tavsiyemdir. Kolonlarda tek çeşit donatı kullanmanızı öneririm süneklik yönünden eşit davranmaları açısından.
Kiriş sağ ve sol uçlarının komşu kiriş uçlarıyla aynı aksda olmasına özen gösterin.
Projenizde K204 kirişinize komşu bir başka konsol kiriş çıkmanızı tavsiye ederim. Böylece nervür kirişler kısa mesafede konsol çalışabilir. K243 kirişini kaldırın yük aktarımına bir faydası yok. Kaldı ki K244 ve K205 kirişlerinize ilave yük uyguluyor.
D210 ve D212 döşemelerini silin tek bir döşeme yapılması daha doğru.

Örnek bir projemi paylaşıyorum.
UserPostedImage
UserPostedImage
UserPostedImage

Quick Reply