KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member Topic Starter
5 years ago
Merhabalar. Yeni yönetmelik ie ekte verilen sta projesini çözdüm fakat perdeler devrilme momentini karşılamıyor. Önerisi olan vs. varsa memnun olurum.

Fotoğrafta görülen hatayı alıyorum. Sta dosyası ektedir.

AAAAAAA.rar (4,456kb) downloaded 61 time(s).

AAAAAAA.png

Click to View Image307 View(s)

mhmmd.lksz
5 years ago
4.3.2.4.png

Click to View Image136 View(s)

Davranış katsayının seçimi ile ilgili uyarı almışsınız,yani R=3.2 alın diyor.(TDBY2018 4.3.2.4'ü inceleyiniz)

mhmmd.lksz
5 years ago
Ortogonal olmayan bu tip binalar deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde çok tehlikeli,asmolen döşeme sisteminin kullanılması bu binayı çok daha fazla riskli duruma getiriyor.Asmolen döşeme sisteminin değiştirme şansınız yoksa perde oranını artırmanızı ve Rijit bir bodrum kat eklemenizi öneririm.
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
  aaaaaaaaaaaaaaaa.rar (1,458kb) downloaded 42 time(s).Rijit bodrum yapma şansım yok. Asmolen yapmak da zorundayım. Mdev/Mo oranını %80 e çıkarttım. Analiz yaptığımda hata almıyorum fakat deprem raporunda aşağıda paylaşacağım fotoğraftaki hataları alıyorum.Güncel datayı da paylaşıyorum.
bbbbbbbbbbbbbbbb.png

Click to View Image288 View(s)

aaaaaaaaaaaaaaaaaa.png

Click to View Image300 View(s)

mhmmd.lksz
5 years ago
cevap 1.png

Click to View Image327 View(s)

cevap 2.png

Click to View Image287 View(s)

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Merhabalar,

Daha tecrübeleri meslektaşlarımızın yorumları bizim için önemli ancak kendi mesleki tecrübeme göre birşeyler eklemek isterim. "perdeler devrilme momenti"

ile ilgili cevabı arkadaşlar verdi sanırım. Bende ufak tefek bişeyler eklemek istedim.

Öncelikle projeyi görünce korktum. Bir de asmolen olduğunu görünce.

1. Bodrum kat eklenmesi ve bolca perde yapılması kanaatindeyim arkadaşında dediği gibi.

2. Duvar gelen özellikle dış hatlarda normal kiriş kullanılmalı ,enazından bir dayanım sergileyelim bence bu önemli.

3. Resimde işaretlediğim bölge gibi yerlerde kirişlerden gelen donatılar kolon kiriş bölgesinde nasıl toparlanacak İncelenmesi gerekir.

4. K102 kirişin ucu boşta

5. 10cm lik asmolen dişlere donatı sığmıyor.

6. TBDY 2018- 6.1.3 Gtuğla/Gbina=0.20 > 0.10 TUĞLA DUVARLI DEPREM ANALİZİ İLE ÇÖZÜM YAPILMALIDIR

7. Yamuk olan kolonlarda(poligon gibi çizdikleri) çok sağlıklı durmadığı kannatindeyim. Tüm kolonları, perdeleri boyutları ile (mesela 40*40)

girip açılarını geometriye uygun girseniz bence daha doğru olacaktır.

Hatalı olarak düşündüğünüz yerler varsa lütfen bildiriniz bende yanlış düşünüyor olabilirim.

İyi Çalışmalar.

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
Öncelikle yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.

@mhmmd.lksz Aslında yönetmelikte açıkladığınız yerlerin ben de farkındayım. Fakat mimariden kaynaklı çok da perde atamıyorum. Zaten eski bir proje asmolen yapıda çözümler yaparak denemeler yapıyorum.

Yani bu raporda aldığım hataları ileride belediye de problem çıkarmaz değil mi. sonuç olarak R yi 4/5 ile çarparak R=4 aldım.

@c20beton

1. Farkındayım bodrum yapılması iyi olacaktır fakat eski proje hatırlıyorum müşterinin lehine olmayan birşeydi o yüzden perdesiz çözmek istedim.

2. Evet bu önerinizi dikkate alıp uygulayacağım.

3. Resim göremedim.

5. sığmadığını nasıl görebiliyoruz acaba. Kirişlerde ve kolonlarda görebiliyorum ama asmolenlerde göremiyorum.

6. anlamadım burada dediğinizi. Şimdilik duvarları pek girmedim. Döşemelere bu yükü etki ettirdim.

7. Evet odaklandığım noktalar farkında olduğum için düzenlemeler yapacağım.

Tekrar teşekkür ederim..

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Resim yüklerken hata oldu herhalde özür dilerim.

2.png

Click to View Image80 View(s)

3.jpg

Click to View Image81 View(s)

1.jpg

Click to View Image90 View(s)

nervür kiriş için küçük bir hesap yaparsak 3*10 =3cm , 2,5*2 paspayı olsa =5cm 3+5=8cm 3tane 10lukta 2 ara olunca geriye 1cm aralara kalıyor. 2tane 12 lik daha iyi olur zannedersem.

İyi Çalışmalar.

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
Çok hızlı girdiğim için projeyi asmolen ayarlarına hiç bakmamışım direk atmışım döşemeyi amolen dişleri 15 lik alıyorum problem olmuyor.