avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
  • Advanced Member Topic Starter
5 years ago
İyi günler,

1) İstinat programının 2018 yönetmeliğine uygun sürümünü otomatik güncellemede yayınlandı. Ana menüden İstinat programına girdiğinizde size güncelleme uyarısı gelecek.

2) Şu sayfada bir hata veya anlamadığım durum var, fikrinizi merak ediyorum:

20190308_153509.jpg

Click to View Image265 View(s)

Burada δd değeri niçin sıfır alınmış, sıfır alındığı takdirde Ka=0.864 çıkıyor, ama olması gerektiği gibi 23.3 alındığında Ka=1.03 çıkıyor ki hesaplar çok değişiyor. İstınat duvarının temeli killi zemine oturuyor. Yine de δd sıfır olmaması lazım diye düşünüyorum, çünkü bu değer duvarın arka kısmıyla ilgili.

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Trabzon' daki Seminerde, bazı çözümlemelerde hata olduğu söylenmişti. Bu örnek olup olmadığını hatırlayamadım...
HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Merhabalar,

Sta4Cad, İstinat Duvarı bölümü 2018 Deprem Yönetmeliğine uygun olarak güncelleme yapıldı mı?

Son durum nedir?

avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
5 years ago
Merhaba Hayri bey,

Yeni güncellemede varlar:

ist1.png

Click to View Image203 View(s)

ist2.png

Click to View Image194 View(s)

ist0.png

Click to View Image183 View(s)

sorun görürseniz mail atın dzenleme yaparız

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
4 years ago
Onur bey,

Deneme ve anlama düşüncesiyle çözümlemelerimiz devam ediyor.

Taş duvar kesitinde çözüm yapmak istediğimizde çözümleme ekranında aynı sorun, iki farklı değer yazmakta. Bunun sebebi ne olabilir?

Yetersizlik durumunda değerleri çok artırmamız, yeterlilik sağlayacak değerlerde çok az fark ettiriyor.

İyi çalışmalar.

ISTINAT1.jpg

Click to View Image73 View(s)

ISTINAT2.jpg

Click to View Image77 View(s)

ISTINAT22.jpg

Click to View Image84 View(s)

avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
4 years ago
Merhaba Hayri bey,

Düşey deprem yukarı ve aşağı yönde iki analiz yapılıyor, o yüzden iki kere aynı sonuç çıkıyordur. Bu projede değerler aynı olsa da başka projelerde değişebilir.

Duvar öz ağırlığı da deprem yükü oluşturuyor. Bu yükden dolayı kurtarmıyordur. Ona bakılabilir.

slhdgn
  • slhdgn
  • 50.8% (Neutral)
  • Newbie
4 years ago
Originally Posted by: avcioglu 

İyi günler,

1) İstinat programının 2018 yönetmeliğine uygun sürümünü otomatik güncellemede yayınlandı. Ana menüden İstinat programına girdiğinizde size güncelleme uyarısı gelecek.

2) Şu sayfada bir hata veya anlamadığım durum var, fikrinizi merak ediyorum:

20190308_153509.jpg

Click to View Image265 View(s)

Burada δd değeri niçin sıfır alınmış, sıfır alındığı takdirde Ka=0.864 çıkıyor, ama olması gerektiği gibi 23.3 alındığında Ka=1.03 çıkıyor ki hesaplar çok değişiyor. İstınat duvarının temeli killi zemine oturuyor. Yine de δd sıfır olmaması lazım diye düşünüyorum, çünkü bu değer duvarın arka kısmıyla ilgili.

Merhaba, göndermiş olduğunuz bu ekran görüntüsünün pdf hali sizde mevcut mu acaba edinebilir miyim ? Teşekkürler