elyeli
  • elyeli
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Ekte gönderdiğim apartman projesinde temelde sıkıntı yaşıyorum. Asansör altında sürekli temeller birbirine giriyor. Ne yaptıysam daha küçük boyutta temel tasarlayamadım.

Radyeli çözümde 2-3 kolonda zımbalama sorunu yaşıyorum. Birde radye için ekteki resimde görülen donatılar 16/10 yapmama rağmen kırmızı oluyor. Bu donatının yetersiz olduğu anlamına geliyor?

Not: Yapıyı sürekli temelle çözmek tercihim.

Teslim sürem yaklaştı yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler çalışmalarınızda kolay gelsin.

mail adresim: t.orakcioglu@gmail.com

APARTMAN YARDIM.jpg

Click to View Image108 View(s)

Ömer Bey
5 years ago
Sayın elyeli, radye donatılarında o gördüğünüz kırmızılıklar, lokal olarak radyenin bazı bölgelerinde (genelde perde altı veya açıklık ortası üstü gibi) yetersizlik olduğunu, bu sebeple oralara ilave donatı kullanacağını belirtmek içindir. Yoksa siz hiç kırmızı çıkmasın derseniz diğer bölgelerde de fazla donatı atar ve gayri ekonomik bir çözüm elde edersiniz.
elyeli
  • elyeli
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
o zaman en ekonomik donatı kısmını seçip kırmızı çıkmasına aldırmamalımıyım? bide projenin rar dosyasını ekleyemedim sanrım. Onu nasıl ekleyeceğim?
Ömer Bey
5 years ago
Öncelikle temel tipini belirleyen asıl faktör Zemin Durumudur. Mütemadi temeller daha ekonomik gibi görünse de içine koyulacak özellikle etriye ve diğer donatı işçiliği, ampatmanları gibi farklı kalıp ihtiyacı, zaman kayıpları ile kolonların yaklaştığı bölgelerde birbirlerine çok yaklaşmaları hatta içiçe girmeleri ve yalıtım zorluğu vs. nedenlerle radye tercih edilebilir. Betonarmenin tabiatı gereği betonun basınç gerilmelerini alması gerekir. Hesaptan çok fazla donatı çıkıyorsa, radye kalınlığı arttırılabilir. Tecrübe edindikçe bunu daha rahat yorumlayabileceksiniz. Unutmayın ki bu bahsettiklerim geneldir, zira proje bazında birtakım zorunluluklar sebebiyle tercihler değişebilir.
elyeli
  • elyeli
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Teşekkür ederim Ömer bey. Mevcut zeminde sürekli temel işimi görür. 20 t/m2 zemin emniyet gerilmesi var.
elyeli
  • elyeli
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Bide son bişey daha sormak istiyorum. Kirişli radye için kirişi nereden ekleyeceğiz? Kıbrısta oda kirişsiz radye kabul etmiyor çünkü.
guraykose
5 years ago
mutemadi.png

Click to View Image139 View(s)

elyeli
  • elyeli
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Teşekkür ederim.
elyeli
  • elyeli
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
1-Kirişli radye için ben ekteki gibi alt kotu radye üst kotu olan sürekli temeller tanımladım. Yanlış mı yaptım acaba?

2-Kolon alt kotu olarak radye üst kotu? Sürekli temel üst kotu? Radye alt kotu? hangisini almalıyım?

Radye alt kot  RADYE KIRIS.doc (901kb) downloaded 63 time(s).u=-0,93, Radye üst Kotu=-0,33 ve sürekli temel üst kotu=+0,17 projemde şuan.

Muratt
  • Muratt
  • 88.60001% (Honored)
  • Advanced Member
5 years ago
Originally Posted by: elyeli 

1-Kirişli radye için ben ekteki gibi alt kotu radye üst kotu olan sürekli temeller tanımladım. Yanlış mı yaptım acaba?

2-Kolon alt kotu olarak radye üst kotu? Sürekli temel üst kotu? Radye alt kotu? hangisini almalıyım?

Radye alt kot  RADYE KIRIS.doc (901kb) downloaded 63 time(s).u=-0,93, Radye üst Kotu=-0,33 ve sürekli temel üst kotu=+0,17 projemde şuan.

kat döşemesi mantığıyla düşünün..

ama yükler hep ters yönde.

elyeli
  • elyeli
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Yani sürekli temelin alt kodu radye alt kodunda olacak
Muratt
  • Muratt
  • 88.60001% (Honored)
  • Advanced Member