board logo
mdr
  • mdr
  • 58% (Neutral)
  • Member Topic Starter
3 years ago
Ziya bey selamlar...

-Çapraz makrosunda başlangıç ve bitiş dikmelerini ekleip kaldırma özelliği ekleebilirmisiniz.Genel makas makrosuyla x çaprazlı makas oluşturmak istediğimde, bazı aralıklara çapraz atmıyor.Resim 1 deki gibi...

1.png

Click to View Image93 View(s)

-Zaıf yön alın levhalı birleşimde resim 2a deki gibi alt tarafa doğru açı verebilme özelliği eklerseniz faydalı olucak.Bu şekilde, alt berkitme levhası olarak da kullanabiliyoruz.Bu özellik olmadığından, ara kirişleri büyütmemek için neredeyse bütün çizimleri teklada modellemek zorunda kaldım.

2.png

Click to View Image91 View(s)

2.png

Click to View Image93 View(s)

-Stastel den teklaya , staviwer olmadan aktarım yapamıyoruz.Tekla ile entegtre çalıştığımız projelerde her seferinde staviwere aktarıp oradan da teklaya atmak uğraştırıcı gereğinide anlayamadım.

mdr
  • mdr
  • 58% (Neutral)
  • Member Topic Starter
3 years ago
2a.png

Click to View Image107 View(s)

ziya atar
3 years ago
Makas oluşturmak için çapraz makrosunu kullanmanız çok iyi değil. Analiz açısından hiç birşey değişmeyecektir ancak makro default olarak tasarım tipini çapraz olarak girdiği için yönetmelik kontrol ve hesapları çaprazlara göre olacaktır.

genel makas makrosunda X çapraz opsiyonu ekledik. Güncelleme ardından bunu kullanabilirsiniz.

image.png

Click to View Image90 View(s)

Birleşimle ilgili eğim verme opsiyonunu not alıyorum.

Staviewer ile ilgili olarak

1)Kullandığımız yazılım alt yapısı yeni tekladaki ise daha önceki sürüm. Tekla open api net framework tabanlı stasteel yeni sürümde ise .net5 (net core ) dediğimiz altyapı kullanılıyor.

Bu yüzden bağlantıda sorun çıkıyor. Kısacası yeni sürümde yazılımsal olarak bağlantı kuramıyoruz.

2)staviewer kurulum gerektirmiyor. indirip kullanabiliyorsunuz. usb bellekten bile çalıştırıp kullanabilirsiniz

3)ücretsiz herkez indirip çelik ve betonarme modeli farklı formatlarda dışrıya aktarabilir.

4)Teklanın lisanslı kullanıldığı senaryoyu düşünürsek bir çok kişide lisan yok. Tekla modelini bazen imalatcılar isteyebiliyor ve lisans sahibi oluyorlar. sta4cad veya stasteel modelini imlatcıya yollayıp onların aktarım yapmasını sağlayabilirsiniz.

mdr
  • mdr
  • 58% (Neutral)
  • Member Topic Starter
3 years ago
Ziya bey teşekkür ederim çapraz makrosuyla makas oluşturdukdan sonra, makroyu patlatıp çubukların tasarım tipini, makas olarak değiştiriyorum.Makroyu patlatmak revize etme durumunda zahmetli oluyordu, eklemeniz güzel olmuş
mdr
  • mdr
  • 58% (Neutral)
  • Member Topic Starter
3 years ago
stastel'e araçlar bölümüne, staviewer aktarımını ekleyebilirmisiniz.Teklaya aktara tıkladığımızda otomatik stavieweri açıp modeli aktarmak kolaylık olacak.Yoğun proje dönemlerinde programdan programa aktarma yapmak zaman alıyo.

Teklaya sadece seçili elamanları aktarım edilebilme özelliği eklenebilirmi.Teklaya olan alışkanlıklarımızdan kurtulmak zaman alıcak.teşekkürler

ziya atar
3 years ago

stastel'e araçlar bölümüne, staviewer aktarımını ekleyebilirmisiniz.Teklaya aktara tıkladığımızda otomatik stavieweri açıp modeli aktarmak kolaylık olacak. Yoğun proje dönemlerinde programdan programa aktarma yapmak zaman alıyo.

Teklaya sadece seçili elamanları aktarım edilebilme özelliği eklenebilirmi.Teklaya olan alışkanlıklarımızdan kurtulmak zaman alıcak.teşekkürler

Originally Posted by: mdr 

Aslında bir aktarım işlemi yapmıyorsunuz. Direkt olarak mevcut stasteel ve sta4cad modelini aç deyip açıyorsunuz. Başkaca bir aktarım vs yapmanıza gerek yok.

Staviewer indirilip bir kez çalıştırılmışsa bu işlem otomatik yapılabilir.

Teklaya aktarımda seçili elemanların aktarımını not alıyorum. Burada diğer formatlara aktarımdan biraz daha farklı. Bir elemanı seçmediğinizde ona bağlı birleşimlerinde girmemesi gerekiyor.

Users browsing this topic