board logo
KENSA
  • KENSA
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Merhaba, bodrum kat + zemin kat + 3 normal kattan oluşan 5 katlı yapıyı dişli döşeme(asmolen) olarak modeli oluşturdum. Gerekli parametreler proje datasında mevcuttur. Mdev/Mo>0.75 şartını sağlayamadım. Perde eklediğim halde sorunu çözemedim. Çekirdek kenar akslarda ise bu şartı sağlamak mümkün mü? Aksi durumda çekirdeği orta akslara taşımak mı gerekir? Mdev/Mo>0.75 sağlanmaması durumunda yapıyı asmolen olarak projelendirmek mümkün mü, yönetmelikte ilgili madde var mı (R<5 olması durumu)? Konu hakkında fikri olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.   ASMOLEN BINA.rar (709kb) downloaded 176 time(s).
bkr
  • bkr
  • 50.8% (Neutral)
  • Newbie
5 years ago
TBDY (2018)’DE ASMOLEN DÖŞEMELİ BİNA TAŞIYICI SİSTEMLERİNE GETİRİLEN SINIRLAMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Prof.Dr. Mehmet Nuray Aydınoğlu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Bölümü

Ocak 2019

asmolendoseme.jpg

Click to View Image968 View(s)

KENSA
  • KENSA
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago

TBDY (2018)’DE ASMOLEN DÖŞEMELİ BİNA TAŞIYICI SİSTEMLERİNE GETİRİLEN SINIRLAMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Prof.Dr. Mehmet Nuray Aydınoğlu Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Bölümü

Ocak 2019

asmolendoseme.jpg

Click to View Image968 View(s)

Originally Posted by: bkr 

Soruma net bir cevap oldu. Bu binayı maliyetler gözetmeksizin özellikle asmolen olarak çözülmesi isteniyordu. Perde eklediğim halde Yönetmelik 4.3.4.6 koşulunu sağlayamadım. Farklı metodlar denemeye devam edeceğim. Asmolen olarak çözebilen var ise benimle paylaşmasını rica edeceğim. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

KENSA
  • KENSA
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Biraz uğraştıktan sonra Asmolene göre çözümü yapabildim. Çözüm datalarını ekte sunuyorum. Çözüm sonucunda çok rijit betonarme blok bina meydana geldi. Ekonomik bir tasarım olmadığı aşikar, sonuç olarak asmolen döşeme sistemini tasarımlarımızda tamamen kaldırılması gerektiği kanaatindeyim.   asmolen cozumdata.rar (10,594kb) downloaded 352 time(s).
ÜNVER ÖZCAN
5 years ago
Önerilerim:

--Data kontrollünde ki hataları düzeltin.

--Hesap sonucu S209 hata var.

--En üst katı yeniden modelleyin.

KENSA
  • KENSA
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago

Önerilerim:

--Data kontrollünde ki hataları düzeltin.

--Hesap sonucu S209 hata var.

--En üst katı yeniden modelleyin.

Originally Posted by: ÜNVER ÖZCAN 

-Analiz sonucunda hata göremedim veya bende görünmüyor.

-Geometrik hatalar var. En üst katı (merdiven kulesi) deprem hesabına dahil etmiyorum. Sadece yük kombinasyonu belli olsun diye yönetmeliğe uymayan koloncuklar ekledim.

-Radye FEA analizini Zemin etüt raporunda belirtilen Taşıma gücüne ve Ko'a göre yaptım. Geometrik olarak hatalar olabilir. Teşekkür ederim.

ÜNVER ÖZCAN
5 years ago
S209 hata resmi.

S209.png

Click to View Image282 View(s)

KENSA
  • KENSA
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago
Ünver ÖZCAN bilgilendirme için teşekkür ederim. Bende hata görünmedi. Sanırım data aktarırken hata yaptım veya bende bir problem var. Tekrardan analiz yaptım sizin belirtmiş olduğunuz gibi bir hata oluşmadı. Muhtemelen size datayı sunarken bir hata yaptım. Datayı revize edip yeniden paylaşıyorum. İyi çalışmalar dilerim.  asmolen cozumdata.rar (10,595kb) downloaded 149 time(s).
ÜNVER ÖZCAN
5 years ago
En son paylaştığınız asmolen cozumdata.rar da bende de hata yok bilgilerinize.
SÜLEYMAN TÜREN
5 years ago
  asmolen cozumdata.rar (728kb) downloaded 344 time(s).

FARKLI Bİ ÇÖZÜM OLARAK BÖYLEDE YAPABİLİRSİNİZ.

DAHA AZ PERDE İLE .STA4 CAD DE GENELDE ASANSÖR PERDELERİNİ U ŞEKLİNDE YAPARSANIZ DAHA RAHAT KURTARIYOR DEVRİLMEYİ.

KENSA
  • KENSA
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago

DAHA AZ PERDE İLE .STA4 CAD DE GENELDE ASANSÖR PERDELERİNİ U ŞEKLİNDE YAPARSANIZ DAHA RAHAT KURTARIYOR DEVRİLMEYİ.

Originally Posted by: SÜLEYMAN TÜREN 

Süleyman TÜREN çözüm için teşekkür ederiz. Daha az perde ile güzel bir çözüm olmuş.

oushan
  • oushan
  • 54.4% (Neutral)
  • Newbie
5 years ago

Originally Posted by: SÜLEYMAN TÜREN 

Çözümünüzde mdev 0,65 gorunuyor.... yıne 0,75 yakalanamamış... bodrumsuz bınalarda 0,75 nasıl sağlanacak...

m.A
  • m.A
  • 53.2% (Neutral)
  • Newbie
5 years ago
Merhaba,

2018 yılında çalışmış olduğum bir proje vardı, asmolen çözülmüştü ama müteahhit biraz beklemek istedi. Şimdi tekrar gündeme geldi. Yeni yönetmeliğe göre BYS=5 oluyor. Sanırım yeni yönetmelikte BYS=6 ve üzeri binalar asmolen yapılabiliyor değil mi?

eski projenin sta14 versiyonunu ekte bulabilirsiniz.  hakanapt.rar (2,172kb) downloaded 107 time(s).

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member
5 years ago
@KENSA Mimari Açıdan problem yoksa asansör perdesi dışında 1 perde ile kurtardım. İnceleyiniz. İyi Çalışmalar.  KSel Cozum.rar (670kb) downloaded 162 time(s).
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member
5 years ago
@m.A DTS=1,2 bölgelerinde 17.5m üzerinde asmolen çözüm yapamazsınız.
KENSA
  • KENSA
  • 55% (Neutral)
  • Newbie Topic Starter
5 years ago

@KENSA Mimari Açıdan problem yoksa asansör perdesi dışında 1 perde ile kurtardım. İnceleyiniz. İyi Çalışmalar.  KSel Cozum.rar (670kb) downloaded 162 time(s).

Originally Posted by: KSel 

Çözüm için teşekkür ederim. Çekirdek perdeleri ile çözümü bitirmişsiniz, taktir etttim. İyi çalışmalar dilerim.

guraykose
5 years ago
aksuyumu.png

Click to View Image196 View(s)

ÜNVER ÖZCAN
5 years ago
6. Katta genişliği 25 cm kolonlar var. Düzeltilmeli
alifuat4458
5 years ago
perde taban momenti.PNG

Click to View Image234 View(s)

Deprem yönetmeliğinde Mdev için perdenin tabanında deprem yüklerinden oluşan momenti alıyor. Mdev için sadece perde eğilme momentini alınca farklı sonuç çıkıyor.

Ama sta4cad de Perde eğilme momentinden hariç Mk değeride eklenince daha farklı sonuç çıkıyor. Mk değerinin alınmasının nedeni nedir acaba? Yönetmelikte kaçırdığımız bir yer mi var?

Bu konuya ilişkin bir cevap bulamadım. X programlarında sadece eğilme momentini alıyor. bunda bizim kaçırdığımız nokta nedir?

Teşekkürler şimdiden.

ziya atar
5 years ago

Linkteki dosyada gerekli açıklama mevcut.