c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Öncelikle merhaba,
Döşeme çalışma yönünü x yönünde seçtiğin zaman istediğin sonucu alamıyormusun acaba? Ama bence bu haliyle daha doğru bir yaklaşım sergiliyor gibi? neden o şekilde çalışmasını istedik ki, anlayamadım. Bende merak ettim bunu, tecrübe eden birileri paylaşımda bulunabilirse güzel olur.
c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Evet demek istediğinizi anladım şuan, nervür kirişler sanki birer kirişmiş gibi yükü paylaşıyorlar ve taşıyorlar galiba. bunun cevabını ancak program sahipleri verebilir diye düşünüyorum. Resimleri açamadım ama st4 dosyasını paylaşabilir misiniz?
iscesur
5 years ago
Merhabalar,

Öncelikle Zekeriya Hoca'nın (Zekeriya Polat) çok kullandığı bir cümle var, onu söyleyeyim; "Yükü yapı içinde gezdirmeyin, en kısa yoldan taşıyıcı sisteme aktarın"

"Yük aktarım mantığı olarak döseme, kiris ve kolon sırası düşünüldüğünde" demişsiniz;

Sorun şu ki, bizler yapının davranışını %100 doğru TAYİN edemeyiz, sadece tahmin ederiz. Gereken noktalarda, bizlerin tasarımlarımızı yapının davranışına uygun hale getirmemiz gerekir. Sırf siz öyle davranmasını istediğiniz ve ona göre yapısal elemanlar modellediğiniz için konsol döşeme yükleri önce uç kirişine, ardından konsol kirişlerine ve nihayetinde kolonlara gelmeyecektir.

Yük direkt olarak nervürleri konsol kiriş gibi çalıştırıp çerçeve kirişine erişir. Bu durumda, uç kirişi de yükünü nervürlere aktaracaktır. Ayrıca Konsol kirişleriniz de neredeyse kendisini taşıyacaktır. Yani onlar da gereksiz durumu gelir.

Madem sistem böyle çalışacak, size düşen tasarımınızı sistemin çalışma prensiplerine uygun olarak düzenlemektir. Bu durumda iki seçenek mevcut;

1- Konsol döşemenin yönünü değiştirmek: Bu durumda nervürler konsol kirişe, konsol kirişler de kolona yükü aktaracaktır. Ayrıca bir uç kirişi tanımlamanıza gerek yoktur, nervürler konsol döşemenin serbest kenarından başlatılır.
2- Madem nervürler uç kirişini taşıyor, o zaman uç kirişine ihtiyacımız yok diyerek, uç kirişini kaldırarak gereksiz yükten kurtulmak ( Bu durumda STA4cad otomatik olarak oraya bir nervür atarak konsol nervürlerin uçlarını birbirine bağlayacaktır).

iscesur
5 years ago

Merhabalar,

Öncelikle Zekeriya Hoca'nın (Zekeriya Polat) çok kullandığı bir cümle var, onu söyleyeyim; "Yükü yapı içinde gezdirmeyin, en kısa yoldan taşıyıcı sisteme aktarın"

"Yük aktarım mantığı olarak döseme, kiris ve kolon sırası düşünüldüğünde" demişsiniz;

Sorun şu ki, bizler yapının davranışını %100 doğru TAYİN edemeyiz, sadece tahmin ederiz. Gereken noktalarda, bizlerin tasarımlarımızı yapının davranışına uygun hale getirmemiz gerekir. Sırf siz öyle davranmasını istediğiniz ve ona göre yapısal elemanlar modellediğiniz için konsol döşeme yükleri önce uç kirişine, ardından konsol kirişlerine ve nihayetinde kolonlara gelmeyecektir.

Yük direkt olarak nervürleri konsol kiriş gibi çalıştırıp çerçeve kirişine erişir. Bu durumda, uç kirişi de yükünü nervürlere aktaracaktır. Ayrıca Konsol kirişleriniz de neredeyse kendisini taşıyacaktır. Yani onlar da gereksiz durumu gelir.

Madem sistem böyle çalışacak, size düşen tasarımınızı sistemin çalışma prensiplerine uygun olarak düzenlemektir. Bu durumda iki seçenek mevcut;

1- Konsol döşemenin yönünü değiştirmek: Bu durumda nervürler konsol kirişe, konsol kirişler de kolona yükü aktaracaktır. Ayrıca bir uç kirişi tanımlamanıza gerek yoktur, nervürler konsol döşemenin serbest kenarından başlatılır.
2- Madem nervürler uç kirişini taşıyor, o zaman uç kirişine ihtiyacımız yok diyerek, uç kirişini kaldırarak gereksiz yükten kurtulmak ( Bu durumda STA4cad otomatik olarak oraya bir nervür atarak konsol nervürlerin uçlarını birbirine bağlayacaktır).

Originally Posted by: tyyp723 

Merhaba
Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Söylediklerinize katılıyorum.
Bu yorumdan önceki yorumumu düzenledim.Resimler şuan görünüyor.
Benim merak ettiğim husus şudur;
Konuyu açmış olduğum model çözümü ile yorumda belirttiğim model arasında sistem olarak farklılık olmamasına rağmen iki sistemin çalışma prensibi arasında programın farklılık göstermesidir.

Originally Posted by: iscesur 

Tekrar Merhaba,
İki model arasında farklılık olarak Konsol boylarını gördüm (umarım gözümden kaçırdığım başka bir değişiklik yoktur)
Burada şöyle bir durum var, özetle anlatayım;
Her eleman rijitlik kapasitesi kadar yük alır. Eğer konsol boyunuz daha kısa olsaydı Nervürlerin rijitliği konsol olarak çalışmaya yetecekti. Fakat Konsol boyu artınca Nervürler konsol olarak çalışamaz duruma geldi ve uç kirişi devreye girerek yükü aldı, sonuç olarak ise sizin istediğiniz çalışma şekli ortaya çıkmış oldu.
Bunun sağlamasını şu şekilde yapabilirsiniz; uç kirişlerini her iki modelde de silin ve analiz edin. Kısa konsolda nervürler konsol olarak çalışacak ve kurtaracaktır, uzun konsolda ise kesitin yetersiz olacağını görürsünüz. Umarım :)

Quick Reply