KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
  • Advanced Member Topic Starter
5 years ago
  sk.rar (2,769kb) downloaded 80 time(s).

İyi günler. Ekte verilen projede 1. bodrum kat perdesinde kesme güvenliği yetersiz hatasını alıryorum. Yardımlarınızı bekliyorum . Şimdiden teşekkürler.

mhmmd.lksz
5 years ago
1-Modelleme yapılırken dilatasyon uygulamış ve yapılarınızı birbirinden bağımsız hale getirmişsiniz,ancak her blok kendi içirisinde rijit diyafram oluşturması gerekirken siz tüm blokları tek bir diyafram olarak analiz etmişsiniz.Aynı dosya içerisinde birden fazla blok var ve rijit diyafram kabulü ile çözüm yapıyorsanız programda bulunan analiz opsiyonları kısmından ''AYNI KATTA BİRDEN FAZLA RİJİT DİYAFRAM" seçeneğini açarak rijit diyafram oluşturan her bir bloğu ayrı birer diyafram olarak çalıştırmalısınız.(D-1,D-2...vs).

2-Asansör perdelerini panel elemanlarla modellemenizi öneririm.

3-D3073 ve D4082 nervür yönlerini kontrol edebilirsiniz.(diğer katlara baktığımda x doğrultusunda olduğunu gördüm bu sebeple yazıyorum.)

4-1.bodrum katta P3012 Perdesinde kesme güvenliği sağlanmamasının sebebi tüm blokların tek bir diyafram kabul edilmesi ile ilgili.Yaptığınız kabüle göre hesaplanan deprem kuvvetleri blokların tümü için hesaplanıyor ve elemanlara rijitliklerine göre paylaştırılıyor.Bu katta da sadece bir adet bodrum perdesi bulunduğundan aşırı kesme kuvvetine maruz kalıyor. Herbir bloğu ayrı bir diyafram çözdüğünüzde gelen kesme kuvvetinin düştüğünü ve kesitin yeterli olduğunu görürsünüz.(bu tip bodrum perdeleri yapı sağlığı açısından hiç de uygun değildir.)

5-Deprem alt kotu yüksekliğiniz hatalı olarak girilmiş.

6-Özellikle asmolen döşemelerdeki kaplama ağırlıklarını kontrol ediniz.

Not:Bu tür kompleks yapılarda yakınınızdaki tecrübeli inşaat mühendislerinden bilgi alarak ve yaptığınız modellemeyi kontrol etmesini talep etmeniz size en doğrusunu bulmada yardımcı olacaktır.Araştırarak ve fikir alışverişi yaparak meslek hayatınız boyuca en doğru,güvenilir ve ekonomik hesap yapan bir mühendis olmanız dileğiyle.

3.png

Click to View Image165 View(s)

4.png

Click to View Image167 View(s)

1.png

Click to View Image177 View(s)

2.png

Click to View Image168 View(s)

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
Teşekkür ederim yardımınız için. Yeni mezunum programı yeni kullanıyorum.

Analiz opsiyonları kısmından ''AYNI KATTA BİRDEN FAZLA RİJİT DİYAFRAM" seçeneğini açmak yeterli değil mi? (Yani ek bir ayar gerekiyor mu?). Çünkü yaptığımda sonuç alamadım malesef. Şimdiden çok teşekkür ederim.

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Genel Kat Düzenleme menüsüne girip

üst kısımdan diyafram seçimi tıkladığınızda

D1 kısmı seçili iken yapacağımız 1.kısmı

D2 ye çevirip ikinci kısmı ve daha fazla diyaframa ayıracaksak D3 ... diye devam edecek şekilde

işlem adımlarını takip edip tekrardan analiz yapınız.

( kolon kiriş döşeme ekleyip sildiğinizde tekrardan kontrol ediniz)

İyi Çalışmalar

1.jpg

Click to View Image89 View(s)

2.jpg

Click to View Image82 View(s)

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
c20beton Teşekkür ederim. Her katta ayrı ayrı uyguluyorum.
KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
mhmmd.lksz Deprem alt kotu yüksekliği derken işaretlediğimiz yerden mi bahsediyoruz acaba?
sdasdfsdfsdfgsdgsdg.png

Click to View Image46 View(s)

mhmmd.lksz
5 years ago
Deprem yükü Alt yüksekliği(Hx/Hy)(m) 7.4 girmişsiniz.2.bodrum katta(yani 7.40 m kotunda) planın sol tarafında kalan blok da sadece x doğrultusunda bodrum perdesi bulunuyor,bu durumda Hx/Hy=7.4/3.7 alınmalı,Ancak sağ taraftaki blok için Hx/HY=7.40 alınacak.Bu kabülü aynı dosya içerisinde yapmak mümkün olmadığından Bodrum katlarda dilatasyonla 2'ye ayırdığınız yapıları(planın sol tarafındaki yapılar ve planın sağ tarafındaki yapılar) farklı dosyalarda çözmeniz daha uygun olacaktır.Eğer temeli ortak çözmek isterseniz,temel çözümü yapılırken bu imkan size program tarafından sunuluyor.

KSel
  • KSel
  • 75.4% (Friendly)
5 years ago
Teşekkür ederim.

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Originally Posted by: mhmmd.lksz 

Deprem yükü Alt yüksekliği(Hx/Hy)(m) 7.4 girmişsiniz.2.bodrum katta(yani 7.40 m kotunda) planın sol tarafında kalan blok da sadece x doğrultusunda bodrum perdesi bulunuyor,bu durumda Hx/Hy=7.4/3.7 alınmalı,Ancak sağ taraftaki blok için Hx/HY=7.40 alınacak.Bu kabülü aynı dosya içerisinde yapmak mümkün olmadığından Bodrum katlarda dilatasyonla 2'ye ayırdığınız yapıları(planın sol tarafındaki yapılar ve planın sağ tarafındaki yapılar) farklı dosyalarda çözmeniz daha uygun olacaktır.Eğer temeli ortak çözmek isterseniz,temel çözümü yapılırken bu imkan size program tarafından sunuluyor.

çok doğru bir konuya değinmişsiniz, teşekkür ederiz