ziya atar
5 years ago
Bugün v14.1 güncelleme ile v14 kullanıcılarına yayınlanmıştır. 14.1 ile yeni deprem yönetmeliği programa eklenmiştir.
HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Şu anda bilgi girişi olarak değil de sadece analizlerimizi 2018 TDY' ne göre yapabilir miyiz?

Genel bir inceleme imkanım olmasa da; 2007' ye göre çözülmüş bir projede Kolon etriye yeterliliği Q8/15 iken, 2018' e göre aynı projede Q12/15 çıktı...

ziya atar
5 years ago
Yeni deprem yönetmeliğini seçtiğinizde her kontrol yeni deprem yönetmeliğine göre yapılıyor.

modeli destek@sta.com.tr adresine gönderirseniz inceleyip size geri dönüş yaparlar.

c20beton
  • c20beton
  • 90.4% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
V13 için de gelecek mi acaba
ziya atar
5 years ago
v13 versiyonuna yeni deprem yönetmeliği eklenmeyecek.
Mustafa Erkan
5 years ago
Ekran Alintisi.PNG

Click to View Image120 View(s)

Yukarıdaki tabloda sizce de bir gariplik yok mu? Deprem tehlikesi azaldıkça Eşdeğer Deprem Yükü yöntemi için müsaade edilen kat yüksekliğide azalmış!!!

mafiamax
5 years ago
Originally Posted by: Mustafa Erkan 

Ekran Alintisi.PNG

Click to View Image120 View(s)

Yukarıdaki tabloda sizce de bir gariplik yok mu? Deprem tehlikesi azaldıkça Eşdeğer Deprem Yükü yöntemi için müsaade edilen kat yüksekliğide azalmış!!!

DTS=1, 2 için BYS=4 demek 28DTS=3, 4 için BYS=5 demek de 28

DTS değişince BYS de değişiyor.

UserPostedImage 

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
2018 Deprem Yönetmeliği' ne göre yapılmış bir projenin "Görsel Eğitim Videosu" eklenmesi uygun olabilir.
mehmet1977
5 years ago
2018 yönetmeliğinde döşeme-perde, döşeme kolon birleşim yerlerine konması gereken (rijitlik değişiminden doğan kayma sürtünmesi icin) donatının boyu hakkında yeni yönetmelikte yazılı bir bilgi bulamadım. Acaba bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

atalanmustafa
5 years ago
Originally Posted by: ziya atar 

v13 versiyonuna yeni deprem yönetmeliği eklenmeyecek.

Nedenini öğrenebilir miyiz? Bu ekonomik sıkıntıda v14 e geçmek istemeyenler vardır mutlaka. V13 sahibi kullanıcıları üvey evlat mı?

ziya atar
5 years ago
Mustafa bey,

v14 te çok büyük değişiklikler ve geliştirmeler yapıldı. V13 te istense bile yeni deprem yönetmeliği eklenemez çünkü alt yapı buna uygun değil.

Kısacası sizin isteğiniz v14 e herkes ücretsiz geçsin.

Yerli ve yabancı tüm alternatifleri inceleyebilirsiniz. Ben merak edip yabancı alternatiflerde bunu yaptım. Yurtdışında hemen hemen tüm programlarda program satışı dışında yıllık bakım ve teknik destek ücreti alınır. Bilinen yabancı programlarda yıllık baz programda 1500 tl küsürden başlayıp 10000 tl ye kadar değişiyor. En boş program sürümünde yıllık fiyat min 1500 tl civarında.

Bunun yanında yıllık bu ücret ödenmediği takdirde güncelleme ve teknik destek alamazsınız.

v13 ten v14 e ne kadarlık bir süre geçti tam hatırlamıyorum ancak 4 5 yıl gibi bir sürede geçiş için istenen ücretin çok olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca yıllık herhangi bir düzenli ücret talep edilmiyor.

çelik sürümünde yeni deprem yönetmeliği ve yeni versiyon geçiş ücreti yok. Çelik programı yaklaşık 5 6 yıldır kullanımda ve hiçbir ücret alınmadı.

Düşüncem bu yönde.

HAYRİ
  • HAYRİ
  • 94% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
2003 yılından beri STA4CAD kullanıcısıyım. Şu ana kadar iki kez güncelleme bedeli ödedim. Bunlar da Mevzuat değişikliğinden kaynaklanmıştır. STA4CAD' ın bu konuda olumlu yönde uygulama yaptığını düşünüyorum.

Ziya bey' in de bahsettiği gibi diğer programcıların uygulamalarının daha farklı işlediğini bizzat yaşadım. Mevzuat değişiklikleri haricinde program güncellemelerinden ücret alınmasını ben de doğru bulmuyorum. Örneğin 2008 yılında programı satın alan bir kullanıcı bu tarih itibariyle programın eksiksiz olduğunu düşünerek satın almıştır. Sonrasında yapılan eklemeler, ilaveler vs. nedenlerden ötürü ücret alınması bana da mantıklı gelmemektedir.

StaSteel' den önce kullanmış olduğum bir Çelik progamı için ödediğim ve sonrasında yine talep edilen güncelleme bedelleri programın bugünkü fiyatının yaklaşık 3 katını bulmaktadır. Lisans değişikliği için talep edilen bedel ise programın satış fiyatından daha fazla olmaktadır. Program devir ve lisans değişikliklerinde talep edilen ücretlerin de daha makul seviyelerde olması, programın tercih edilmesini artırabilir. Hatta program lisansının iptal edilmesi halinde kullanıcıya belli bir oranda geri iade bile yapılabilir.

Kolaylıklar diliyorum.

atalanmustafa
5 years ago

Mustafa bey,

v14 te çok büyük değişiklikler ve geliştirmeler yapıldı. V13 te istense bile yeni deprem yönetmeliği eklenemez çünkü alt yapı buna uygun değil.

Yerli ve yabancı tüm alternatifleri inceleyebilirsiniz. Ben merak edip yabancı alternatiflerde bunu yaptım. Yurtdışında hemen hemen tüm programlarda program satışı dışında yıllık bakım ve teknik destek ücreti alınır. Bilinen yabancı programlarda yıllık baz programda 1500 tl küsürden başlayıp 10000 tl ye kadar değişiyor. En boş program sürümünde yıllık fiyat min 1500 tl civarında.

Bunun yanında yıllık bu ücret ödenmediği takdirde güncelleme ve teknik destek alamazsınız.

v13 ten v14 e ne kadarlık bir süre geçti tam hatırlamıyorum ancak 4 5 yıl gibi bir sürede geçiş için istenen ücretin çok olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca yıllık herhangi bir düzenli ücret talep edilmiyor.

çelik sürümünde yeni deprem yönetmeliği ve yeni versiyon geçiş ücreti yok. Çelik programı yaklaşık 5 6 yıldır kullanımda ve hiçbir ücret alınmadı.

Düşüncem bu yönde.

Ziya bey,

V14'e ücretsiz geçilmesini istemiyorum beni yanlış anlamışsınz. V14 için emek harcandı tabiki bu emeğin de bir ücreti olmalı bu sizin hakkınız. v13'e yeni yönetmeliğin eklenmeyişine bir anlam verememiştim. Yeni yönetmelik gerçekten teknik nedenlerle eklenemiyorsa diyecek birşeyim yok. Normal şartlarda 1000-1500TL yüksek bir ücret değil tabiki ama bu ekonomik şartlarda 1tl'nin bile değeri büyük.

Saygılar.

hanifiekici
5 years ago

Mustafa bey,

Düşüncem bu yönde.

TABİ BAŞKA TÜRLÜ FIRSATÇILIK YAPAMAZDINIZ

MEHMET GÖKÇE
5 years ago
1999 yılından beri STA4CAD kullanıyorum, her güncellemede yerli muadilleri gibi ücretler istenmedi. Ayrıca para konusunu birebir de görüşürseniz daha iyi olur. Burası pek uygun değil.

Muratt
  • Muratt
  • 88.60001% (Honored)
  • Advanced Member
5 years ago
Arkadaşlar lütfen biraz eleştirilerimizde insaflı olalım,Bu programı yapanlar çıkarmadı Yeni yönetmeliği..

Serdar bey ve ekibi bugüne kadar programla ilgili hiçbir şekilde adaletsiz bir bedel istemedi.sanırım programı kullanan arkadaşlarımın çoğuda benimle aynı şekilde düşünüyordur.Bahsi konu bedel acaba kaç proje bedeline denk gelmektedir.Fırsatçılık olarak nitelemek bence çok büyük bir haksızlıktır.Bence fırsatçılık diyenler diğer programlara bir baksınlar ona göre konuşsunlar.

Kalın sağlıcakla..

Mesut akca
5 years ago
sta4cad de düşey deprem yükü hesabı yapılabiliyor mu ?

avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Originally Posted by: Mesut akca 

sta4cad de düşey deprem yükü hesabı yapılabiliyor mu ?

2018 yönetmeliği seçildiğinde otomatik olarak düşey yük katsayısı ile düşey deprem hesabı yapılıyor. Düşey depremi iptal edemiyorsunuz yönetmelik böyle.

Ayrıca telefonda karıştırıldığı için çok gelen bir soru daha var:

* 20m'den büyük açıklık

* 5m'den uzun konsol

* Kiriş üstü kolon oturması

* Eğimli kolonlar

durumlarında yönetmelik "düşey titreşim modları" nın hesaplanması ve "düşey spektrum" ile deprem kuvvetlerinin oluşturulmasını istemektedir. Bu durumda,

1. Sta4CAD'de tüm yapının FEA analizi seçeneğini açın, STA-FEA3D ile tasarımı yapıp yapıyı kurtarın

2. STA-Workshop ile düşey titreşim periyotları ile deprem analizi yapın

Mesut akca
5 years ago
Hızlı geri dönüşünüz için çok sağolun. Benim de tam öğrenmek istediğimde konu sizinde dediğiniz gibi kiriş üzerine oturan kolonlar.

STA-Workshop program geliştiriliyor hatası veriyor da bu düşey deprem yükünü yapı pereformans analizi bölümünde yapabilir miyiz

veya STA-Workshop bölümüne lisanslı girebilir miyim ?

avcioglu
  • avcioglu
  • 100% (Exalted)
  • Advanced Member
5 years ago
Kurulum CD'niz eski olabilir, bir ara telefon edin isterseniz yönlendirelim. V14 lisansı olan herkes indirip kullanabilir.